Tarnogórscy funkcjonariusze uratowali... zabytkowy karabinek. Broń trafi do muzeum

Dzięki staraniom policjantów cenny obiekt nie ulegnie zniszczeniu. Jak rozpoczęła się ta historia?

Historyczna broń do muzeum

Wszystko zaczęło się w połowie 2021 roku. Mundurowi z tarnogórskiej komendy zostali powiadomieni o zabezpieczeniu broni palnej mającej ponad sto lat.

- W sprawie wszczęto czynności wyjaśniające dotyczące posiadania broni bez wymaganej rejestracji przez mieszkańca powiatu tarnogórskiego - opowiadają policjanci.

Sprawą zainteresował się aspirant sztabowy Michał Piontek. Na co dzień pracuje on w Referacie do spraw Wykroczeń. To dzięki aspirantowi udało się ocalić cenny pod względem historycznym przedmiot.

- Policjant wiedział, że świetnie zachowany egzemplarz broni ma dużą wartość historyczną i ogromną stratą byłoby przekazanie jej do zniszczenia - wspominają funkcjonariusze.
- Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach, po uzyskaniu informacji o możliwości przekazania broni do zbiorów muzealnych, uruchomił procedurę jej przekazania. Następnie do wniosku policjantów przychylił się Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach - dodają.

Mauser wzór 29 — karabinek używany przez Wojsko Polskie na początku II wojny światowej - trafi do Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach, gdzie zostanie udostępniony do oglądania dla zwiedzających. Historyczną broń z rąk Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Tarnowskich Górach komisarza Waldemara Czapli odebrał dyrektor muzeum Arkadiusz Dominiec.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Zaginęła Cynthia Borucińska

Policja z Tarnowskich Gór poszukuje zaginionej dziewczyny

Wandalizm w centrum Tarnowskich Gór

Wandalizm w centrum TG. Mężczyzna oszpecił siedzibę SMZT

Tarnowskie Góry - bezdomni

Pomoc dla osób bezdomnych w Tarnowskich Górach

Wypadek w Ożarowicach

Wypadek w Ożarowicach. Jedna osoba w szpitalu

Wandal z Tarnowskich Gór zatrzymany

Wandal z Tarnowskich Gór zatrzymany

Wypadek na Obwodnicy

Wypadek na Obwodnicy. Samochód uderzył w drzewo

Wypadek w gminie Tworóg

Powiat tarnogórski. Trzy wypadki jednego dnia.