Tarnogórscy pływacy przepłyną La Manche. Ruszyła zbiórka na rzecz ich wyzwania

Młodzi zawodnicy z MKS Park Wodny w tym roku podejmą się wielkiej próby. Pokonają wpław odcinek między wybrzeżem Anglii i Francji. Każdy chętny może ich w tym weprzeć poprzez internetową zrzutkę.

Wpław przez La Manche

Tarnogórscy sportowcy z MKS Park Wodny już nie raz udowadniali, że wodne wyzwania nie są im straszne. W poprzednim roku przepłynęli wpław trasę na mazurskich jeziorach. Sztafeta z Okartowa do Rynu wyniosła 44 km. Poprzednia akcja też zakończyła się sukcesem. W 2021 roku pływacy pokonali odcinek Zatoki Puckiej miedzy Helem i Gdynią. To jednak okazało się niewystarczające. Młodzi sportowcy wyznaczyli sobie nowy cel. Jest nim przebycie kanału La Manche.

- Sportowe przygotowania do sztafety rozpoczęły się już kilka lat temu, zawodnicy są w ciągłym treningu, a ich doświadczenie opiera się nie tylko o sukcesy basenowe, ale również długie przepłynięcia na wodach otwartych, które realizowaliśmy - stwierdzają przedstawiciele MKS Park Wodny. - O trudności wyzwania świadczy fakt, że wśród Polaków w dotychczasowej historii tylko pięciu zespołom sztafetowym oraz dwunastu pływakom indywidualnie udało się pokonać kanał La Manche - dodają.

Wielkie wyzwanie zostało zaplanowane na 18-25 sierpnia 2024 roku. Weźmie w nim udział siedmioro pływaków w wieku 16-19 lat. Nastolatkowie sztafetowo pokonają odcinek między brytyjskim Dover i francuskim Calais. W linii prostej to 33 kilometry.

Zbiórka na tarnogórską sztafetę

Każdy chętny może wesprzeć odważne przedsięwzięcie członków MKS Park Wodny. Na internetowym portalu zrzutka.pl powstała zbiórka na ten cel. Planowana kwota to 60 000 zł. Na razie udało się osiągnąć 1 480 zł. Uzbierane środki przydają się pływakom na pokrycie następujących kosztów:

 • wynajem łodzi i opłacenie pozwoleń umożliwiających podjęcie próby,
 • transport samochodami z Polski do Anglii i z powrotem,
 • przejazd Eurotunelem,
 • zakwaterowanie na miejscu w Anglii w domu jednorodzinnym,
 • wyżywienie zakupione w Polsce i zabrane ze sobą,
 • ubezpieczenie wszystkich uczestników sztafety,
 • dostęp do basenu na miejscu (treningi będą prowadzone do dnia próby, zajęcia odbędą się zarówno w morzu, jak i w pływalni).
- Każda przekazana przez Państwa kwota to wymierna pomoc w realizację marzeń młodych ludzi oraz osiągnięcie wielkiego sportowego celu. Z góry serdecznie dziękujemy za każde wsparcie - podsumowują członkowie MKS Park Wodny.

MKS Park Wodny. Troje tarnogórskich pływaków powołanych na zgrupowanie Kadry Narodowej!

Przygotowania już ruszyły

Do przepłynięcia kanału La Manche ćwiczy siedmioro pływaków. Wszyscy z nich mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami sportowymi i niemałym doświadczeniem.

 • Natalia Nikiel - złota i brązowa medalistka Mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych, zwyciężczyni cyklu Grand Prix Polski w pływaniu na wodach otwartych w kategorii OPEN
 • Erik Major - 8. zawodnik Mistrzostw Europy Juniorów w Pływaniu na wodach otwartych, złoty medalista Mistrzostw Polski w pływaniu i pływaniu na wodach otwartych
 • Jakub Rybak - złoty i srebrny medalista Mistrzostw Polski w Pływaniu na wodach otwartych, zwycięzca cyklu Grand Prix Polski w pływaniu na wodach otwartych, Vice Mistrz Polski w Lodowym Pływaniu
 • Igor Kowolik - finalista Mistrzostw Polski w pływaniu i pływaniu na wodach otwartych
 • Grzegorz Rybak - srebrny medalista Mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych, drugi zawodnik cyklu Grand Prix Polski w pływaniu na wodach otwartych
 • Adam Filozof - drugi zawodnik cyklu Grand Prix Polski w pływaniu na wodach otwartych, finalista Mistrzostw Polski w pływaniu i pływaniu na wodach otwartych
 • Paweł Proszowski - medalista Mistrzostw Polski w pływaniu i pływaniu na wodach otwartych, trzeci zawodnik cyklu Grand Prix Polski w pływaniu na wodach otwartych w kategorii OPEN, Mistrz Polski w Lodowym Pływaniu

Nad sportowcami czuwać będą ich trenerzy. Zadania tego podjął się Tomasz Pąchalski, pracujący z Kadrą Narodową w pływaniu na wodach otwartych. Asystować mu będzie Paweł Rybak, doświadczony podczas poprzednich sztafet Tarnowskie Góry Płyną Przez Morze oraz Tarnowskie Góry Płyną Przez Mazury.

- Przed nami 31 tygodni ciężkiej pracy: ponad tysiąc kilometrów w wodzie, starty kontrolne, ponad 50 treningów lodowych i pływanie na wodach otwartych, ale damy radę - zapowiadał już w styczniu Tomasz Pąchalski.
Tarnowskie Góry płyną przez Mazury

Może Cię zainteresować:

Udało się! Tarnogórscy pływacy pokonali wpław mazurskie jeziora

Autor: Urszula Gołkowska

04/09/2023

Sztafeta Tarnowskie Góry płyną przez morze

Może Cię zainteresować:

Wpław przez Bałtyk. Tarnogórscy nastolatkowie ukończyli sztafetę

Autor: Urszula Gołkowska

24/07/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon