Tarnogórska synagoga w 3D. Projekt Stowarzyszenia Gliwicka 66 otrzymał dofinansowanie

Jak wyglądał dom modlitwy mieszkającej w naszym mieście wspólnoty żydowskiej? Za niedługo będziemy mogli zobaczyć sami!

Tarnowskie Góry synagoga

Synagoga w Tarnowskich Górach w wersji 3D

10 września organizacja Śląskie Lokalnie poinformowała, które ze zgłoszonych projektów otrzymają dofinansowanie.

- Celem konkursu “FIO Śląskie Lokalnie 2021-2023” jest wsparcie rozwoju młodych organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych z terenu województwa śląskiego w realizowaniu oddolnych inicjatyw wzmacniających wspólnoty lokalne - wyjaśniają organizatorzy.

Podczas tegorocznej edycji dotację w wysokości od 1000 zł do 5000 zł otrzymało 120 zgłoszonych projektów. Wśród zwycięskich inicjatyw znalazły się także propozycje z naszego powiatu:

  • Grupa Kalety - "Turniej Tańca Rock'n'rollowego dla Seniorów" - 5000 zł
  • Stowarzyszanie Wrazidlok - "Tajemnice Świerklańca" - 5000 zł
  • Stowarzyszenie Gliwicka 66 - "Opracowanie wizualizacji 3D nieistniejącej synagogi w Tarnowskich Górach" - 5000 zł

O ostatnim z wymienionych działań opowiedzieli sami pomysłodawcy:

- Cyfrowy model budynku zostanie wykonany na podstawie zachowanych fotografii, planów oraz wyników badań archeologicznych, z zachowaniem dbałości o wszelkie detale, możliwe do odtworzenia. Wizualizacja będzie przygotowana przez firmę specjalizującą się w opracowywaniu modeli 3D. Gotowa wizualizacja będzie dostępna w serwisie Sketchfab, umożliwiającym zobaczenie bryły budynku z każdej strony, z różnych perspektyw i odległości.

Tarnowskie Góry. Kultura w Taharze

Nie tylko synagoga

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Gliwicka 66 opiekuje się pozostałościami po dawnej gminie żydowskiej w naszym mieście oraz chroni przed zapomnieniem pamięć o niej.

Tego lata w ramach przedsięwzięcia "Środy na Gliwickiej" wszyscy zainteresowani mogli zwiedzić zabytkowy cmentarz oraz poznać jego historię. Wydarzenie cieszyło się taką popularnością, że organizatorzy postanowili kontynuować spotkania we wrześniu.

- Zapraszamy w każdą środę, od 8 do 29 września, w godzinach od 17:00 do 19:00. W tym czasie na terenie cmentarza będzie można również zapoznać się z wystawą prac studentek i studentów, czyli autorskich koncepcji zagospodarowania dawnego domu przedpogrzebowego - informują.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon