Tarnogórski szpital dołącza do "Czarnej Polskiej Jesieni". Co to za akcja?

Placówki medyczne województwa śląskiego apelują do pacjentów. Problemem ma być krytyczna sytuacja finansowa. Do akcji dołączył między innymi Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach.

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A.
Tarnowskie góry szpital czarna polska jesień

"Czarna Polska Jesień"

W szpitalach powiatowych trwa CZARNA POLSKA JESIEŃ. Wkrótce Twój szpital może zostać zamknięty. Gdzie wtedy pójdziesz po pomoc? Dla siebie? Dla swojej rodziny?

Tak zaczyna się petycja zainicjowana przez Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Zrzeszone w jego ramach placówki chcą po raz kolejny zwrócić uwagę na sytuację finansową. W akcji udział bierze także WSP w Tarnowskich Górach. Na drzwiach i ścianach placówki pojawiły się czarne plakaty. To prośba do pacjentów, by wsparli inicjatywę poprzez podpisanie petycji. Znajdziemy ją na stronie internetowej. W piśmie skierowanym do ministra zdrowia czytamy:

Wprowadzone ostatnio zmiany przepisów (w szczególności dotyczące wzrostu wynagrodzeń) oraz inflacja i wzrost kosztów, doprowadziły do gwałtownego wzrostu zadłużenia szpitali powiatowych. Brakuje pieniędzy na opłacanie podstawowych rachunków, wypłaty dla pracowników i składki ZUS.

Twój głos ma znaczenie – podpisz petycję do Ministra Zdrowia o wzrost wyceny świadczeń.

Organizatorzy akcji wysuwają dwa postulaty. Apelują o:

  • pokrycie przez NFZ kosztów wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników ochrony zdrowia, niezależnie od formy zatrudnienia przy jednoczesnym określeniu akceptowalnej minimalnej i maksymalnej stawki wynagrodzenia
  • umożliwienie kierownictwu szpitali kształtowania oferty świadczonych usług zdrowotnych poprzez tworzenie nowych oddziałów i poradni czy dopasowywanie liczby łóżek do potrzeb pacjentów i możliwości lokalowych, technicznych i personalnych danego szpitala

Aktualnie pod petycją widnieje ponad 60 podpisów.

Tg poradnie

Może Cię zainteresować:

Co dalej z tarnogórskimi poradniami? Barbara Dziuk z kolejną konferencją, prezes szpitala z kontrą

Autor: Redakcja TG

18/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon