Tarnogórskie tradycje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

Udało się! Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej osiągnęło kolejny cel i nasze lokalne zwyczaje zostały dodane do ważnego spisu. Uzyskanie wpisu może być także krokiem w kierunku jeszcze większych wyróżnień...

Urszula Gołkowska
Tarnowskie góry barbórka w środku lata zdjęcie

Tarnogórskie tradycje docenione

W 2022 roku SMZT poinformowało o staraniach zmierzających do wpisania "zwyczajów związanych z kultem św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej" na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

O jakie dokładniej tradycje chodzi? Przedstawiciele SMZT wymieniają między innymi kult św. Barbary jako patronki górników, który rozpoczął się właśnie w Tarnowskich Górach. Do dziś 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, ale to niejedyne, co zostało z nami z dawnych czasów. Bergfesty, czyli górnicze święta, festyny znamy dziś np. jako Gwarki. Nie zapominajmy także, że to do naszego miasta sprowadzono pierwszą na kontynencie maszynę parową.

W listopadzie 2022 roku odbyły się konsultacje społeczne. Nie minęło wiele czasu, a członkowie stowarzyszenia podzielili się radosną informacją. Wczoraj, 16 marca, podali, że cel udało się osiągnąć. Gwarkowskie zwyczaje, decyzją wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

- Chronimy nasze dziedzictwo, ocalamy od zapomnienia, chwalimy się miastem... a w przyszłości może nawet staramy się o UNESCO - zapowiadają członkowie SMZT.

Pochód też na liście?

Jeden cel osiągnięty, ale równocześnie trwają starania, by do wspomnianego spisu trafił również pochód gwarkowski. 9 marca w tej sprawie odbyło się spotkanie w siedzibie Tarnogórskiego Centrum Kultury. Placówka zaprasza także wszystkich zainteresowanych mieszkańców do włączenia się w podjęte działania. Jak to zrobić? Wystarczy podpisać się pod listą poparcia dla inicjatywy. Formularz znajdziemy w kasach TCK.

Gwarki - pochód 2022

Może Cię zainteresować:

TCK zbiera podpisy w sprawie wpisania pochodu gwarkowskiego na Listę Dziedzictwa Kulturowego

Autor: Urszula Gołkowska

14/03/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Gwarki - pochód 2022

SMZT chce wyróżnić gwarkowskie tradycje

Barbórka w środku lata 2022

Barbórka w środku lata 2023. W planie górnicze świętowanie

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

SMZT rekrutuje kandydatów na przewodników

Parada górnicza w Tarnowskich Górach

Górnicza parada przeszła ulicami Tarnowskich Gór

Tarnowskie góry barbórka

Barbórka pochodzi z... Tarnowskich Gór?

Tarnowskie góry kopalnia unesco

Nowy krok Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków

Tarnowskie Góry, oznaczenia UNESCO

Znaki UNESCO poprowadzą do najważniejszych zabytków Śląska?