Tarnogórskie tradycje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

Udało się! Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej osiągnęło kolejny cel i nasze lokalne zwyczaje zostały dodane do ważnego spisu. Uzyskanie wpisu może być także krokiem w kierunku jeszcze większych wyróżnień...

Urszula Gołkowska
Tarnowskie góry barbórka w środku lata zdjęcie

Tarnogórskie tradycje docenione

W 2022 roku SMZT poinformowało o staraniach zmierzających do wpisania "zwyczajów związanych z kultem św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej" na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

O jakie dokładniej tradycje chodzi? Przedstawiciele SMZT wymieniają między innymi kult św. Barbary jako patronki górników, który rozpoczął się właśnie w Tarnowskich Górach. Do dziś 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, ale to niejedyne, co zostało z nami z dawnych czasów. Bergfesty, czyli górnicze święta, festyny znamy dziś np. jako Gwarki. Nie zapominajmy także, że to do naszego miasta sprowadzono pierwszą na kontynencie maszynę parową.

W listopadzie 2022 roku odbyły się konsultacje społeczne. Nie minęło wiele czasu, a członkowie stowarzyszenia podzielili się radosną informacją. Wczoraj, 16 marca, podali, że cel udało się osiągnąć. Gwarkowskie zwyczaje, decyzją wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

- Chronimy nasze dziedzictwo, ocalamy od zapomnienia, chwalimy się miastem... a w przyszłości może nawet staramy się o UNESCO - zapowiadają członkowie SMZT.

Pochód też na liście?

Jeden cel osiągnięty, ale równocześnie trwają starania, by do wspomnianego spisu trafił również pochód gwarkowski. 9 marca w tej sprawie odbyło się spotkanie w siedzibie Tarnogórskiego Centrum Kultury. Placówka zaprasza także wszystkich zainteresowanych mieszkańców do włączenia się w podjęte działania. Jak to zrobić? Wystarczy podpisać się pod listą poparcia dla inicjatywy. Formularz znajdziemy w kasach TCK.

Gwarki - pochód 2022

Może Cię zainteresować:

TCK zbiera podpisy w sprawie wpisania pochodu gwarkowskiego na Listę Dziedzictwa Kulturowego

Autor: Urszula Gołkowska

14/03/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Gwarki - pochód 2022

SMZT chce wyróżnić gwarkowskie tradycje

Parada górnicza w Tarnowskich Górach

Górnicza parada przeszła ulicami Tarnowskich Gór

Tarnowskie góry barbórka

Barbórka pochodzi z... Tarnowskich Gór?

Barbórka Tarnowskie Góry

Parada górnicza i gwarek - Barbórka w Tarnowskich Górach

Tarnowskie góry kopalnia unesco

Nowy krok Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry. SMZT łączy siły z Metropolią GZM

Tarnowskie Góry, oznaczenia UNESCO

Znaki UNESCO poprowadzą do najważniejszych zabytków Śląska?