TCK zbiera podpisy w sprawie wpisania pochodu gwarkowskiego na Listę Dziedzictwa Kulturowego

Trwają prace mające na celu wyróżnienie i promocję jednej z tarnogórskich tradycji. Każdy może wesprzeć tę inicjatywę.

Urszula Gołkowska
Gwarki - pochód 2022

Pochód gwarkowski na wyjątkowej liście?

W zeszłym tygodniu w Tarnogórskim Centrum Kultury odbyło się ważne spotkanie. Dotyczyło wpisania na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego pochodu gwarkowskiego. 9 marca zainteresowani zebrali się w siedzibie TCK. Wprowadzenie i omówienie, czym jest niematerialne dziedzictwo kulturowe, poprowadziła Agata Mucha, Koordynator ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego z Pracowni Terenowej NID w Katowicach. Następnie odbyła się prezentacja Tarnogórskiego Centrum Kultury i historii pochodu gwarkowskiego. Później przyszedł czas na panel dyskusyjny, debatę oraz wypracowanie roboczej struktury wniosku o wpis.

Co dalej? Jak informuje Krzysztof Stręcioch, rzecznik TCK, kolejnym krokiem będzie redagowanie wspomnianego dokumentu oraz zbieranie dodatkowych materiałów. Tarnogórska placówka zaprasza także wszystkich zainteresowanych mieszkańców do włączenia się w podjęte działania. Jak to zrobić?

- Jeżeli chcesz, żeby został przygotowany wniosek i popierasz tę inicjatywę, to zapraszamy do kasy biletowej Tarnogórskiego Centrum Kultury i wpisania się na listę zwolenników - tłumaczą przedstawiciele TCK.
Gwarki - pochód 2022

Może Cię zainteresować:

Gwarkowskie tradycje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Jest taki pomysł

Autor: Urszula Gołkowska

14/11/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon