Tarnogórzanie mogą zgłaszać swoje własne pomniki przyrody

W naszym mieście rozpoczęła się akcja, dzięki której mieszkańcy mogą zabiegać o wyjątkowy status dla wybranych drzew. Jak wziąć udział w inicjatywie?

Urszula Gołkowska
Park Miejski w Tarnowskich Górach 6

Twój pomnik przyrody w Tarnowskich Górach

- Lipa, którą mijasz codziennie w drodze do pracy, kasztan, który zadbał o przyjemny chłód w trakcie pamiętnego letniego spaceru czy wreszcie jesion z czarno-białej fotografii w rodzinnym albumie, który rośnie do dziś w ogrodzie. Każde z tych drzew będzie mogło dołączyć do ponad stu pomników przyrody, które znajdują się na terenie Tarnowskich Gór - podają urzędnicy miejscy.

Do 30 czerwca mieszkańcy naszego miasta mają okazję, by wybrana przez nich roślina uzyskała wyjątkowy status pomnika przyrody. Jak to zrobić? Najpierw należy zbadać, czy drzewo ma odpowiednio duży obwód. Informacje o minimalnych wymogach dla konkretnych gatunków można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta. Następnie wysyłamy zdjęcie kandydata na pomnik przyrody wraz z jego dokładną lokalizacją na adres: srodowisko@tarnowskiegory.pl

Zgłoszenia drzew, które rosną na terenie gminy, zostaną zweryfikowane przez zespół Wydziału Ochrony Środowiska. Wybrane propozycje będzie musiała także zatwierdzić Rada Miejska.

Drzewa pod szczególną ochroną

Co dokładnie oznacza status pomnika przyrody? Można go nadać zarówno tworom ożywionym, jak i nieożywionym. Co ważne, pomniki podlegają szczególnej ochronie gminy. Nie można ich ścinać, niszczyć czy wieszać na nich reklam, natomiast w przypadku choroby roślina poddawane jest specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym.

– Drzewa są nieodłączną częścią ekosystemu, ale także elementem historii każdego z nas. Ich wartość określamy także przez nasze wspomnienia i szczególne momenty w życiu. Teraz drzewa, które są ważne dla naszych mieszkańców, będziemy mogli otoczyć dodatkową ochroną prawną mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. – Początek wiosny to doskonały moment na odkrycie skarbów przyrody na terenie naszego miasta - dodaje.

Pomniki przyrody w Tarnowskich Górach

Obecnie jest ich ponad sto. Jednak dzięki akcji może pojawić się ich jeszcze więcej. Do tarnogórskich pomników przyrody zaliczają się cenne drzewa, takie jak słynny kasztan jadalny w Reptach Śląskich, grusza pospolita z Pniowca czy grupa lip drobnolistnych znajdująca się w Parku Kunszt. W naszym mieście znajdziemy także przykład pomnika przyrody nieożywionej - głaz narzutowy witający gości w Parku Miejskim przy ulicy Wyszyńskiego.

Tarnogórzanie sadzą nowe drzewka

Może Cię zainteresować:

Nowe drzewka ozdabiają Osiedle Przyjaźń. Zasadzili je nasi seniorzy i maluchy

Autor: Urszula Gołkowska

24/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon