Tarnogórzanki idą się przebadać. Bezpłatna cytologia już w tym miesiącu

W naszym mieście nadarzy się okazja, by zrobić coś dobrego dla swojego organizmu. Zainteresowane panie mogą skorzystać z badań cytologii i HPV. Nie trzeba się nawet zapisywać!

Tarnowskie gory cytologia

Gdzie można zrobić cytologię w TG?

Każdy powód jest dobry, by zadbać o zdrowie. Tym bardziej, kiedy medycy sami przyjeżdżają do pacjentów. Już 26 kwietnia (piątek) w Tarnowskich Górach pojawi się cytobus. Spotkamy go na rynku. Badania w pojeździe będą wykonywane od 12:00 do 17:00. Nie trzeba się wcześniej rejestrować. Wystarczy zabrać z sobą dowód osobisty. Badania obsługują medycy z Katowickiego Centrum Onkologii (tel. 32 42 00 100). Warto skorzystać!

Co to jest cytologia?

Dzięki badaniu można w porę wykryć niebezpieczne zmiany w organizmie. Pozwala na diagnostykę stanów przedrakowych, raka szyjki macicy, dysplazji komórkowej czy zakażenia wirusem HPV. Polega na pobraniu komórek nabłonka z części pochwowej szyjki macicy.

- Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Badania dowodzą, że 1,5- 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Jak przygotować się do cytologii? Pacjentki powinny zgłaszać się nie wcześniej niż po czterech dniach po miesiączce i nie później niż cztery dni przed nią. Co więcej, cztery dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych, kremów i nawilżaczy. Dzień przed cytologią nie powinno się zażywać długiej kąpieli w wannie, stosować mydeł o silnie zasadowym odczynie. Odradza się także wizyty w basenie. Wskazane jest, by 24 godziny przed badaniem zrezygnować ze współżycia.

  Tężnia Gwarków w Tarnowskich Górach

  Może Cię zainteresować:

  W Tarnowskich Górach mamy już swoją tężnię. Kolejny powód, by odwiedzić Park Repecki

  Autor: Urszula Gołkowska

  22/03/2024

  Tarnowskie gory fizjoterapeuta ginekolog

  Może Cię zainteresować:

  Nowe udogodnienie dla pań w ciąży. Szpital w Tarnowskich Górach zaprasza na darmowe konsultacje

  Autor: Urszula Gołkowska

  13/03/2024

  Subskrybuj tarnowskiegory.info

  google news icon