Tarnogórzanki idą zadbać o zdrowie. Na rynku pojawi się mammobus

W naszym mieście znów nadarza się okazja, by skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Panie z roczników 1954–1973 mogą się na nie udać za darmo.

Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
Tarnowskie gory mammografia

Bezpłatna mammografia w Tarnowskich Górach

Kilka dni temu, 15 października, obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Cały miesiąc także poświęcony jest temu zagadnieniu. To dobra okazja, by zrobić coś dobrego dla swojego organizmu. Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Gliwicach organizuje badania mammograficzne. Będzie z nich można skorzystać także w Tarnowskich Górach. Na rynku pojawi się specjalny autobus. Spotkamy go:

  • 26 i 27 października w godzinach: 8:30-15:30
  • 30 i 31 października w godzinach: 10:00-17:00

Przypomnijmy, że panie w wieku od 50 do 69 lat mogą bezpłatnie skorzystać z mammografii. Badania finansuje NFZ w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Na wizytę w mammobusie nie trzeba się rejestrować. Można za to zapisać się wcześniej na konkretną godzinę. Zrobimy to dzwoniąc pod numer 32 278 98 96 od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00-15:00. Jak przygotować się na badanie? Wystarczy zabrać z sobą: dowód osobisty, zdjęcia z poprzedniej mammografii (jeżeli była wykonana poza NIO Gliwice) i maseczkę tekstylną. W ramach programu pacjentki mają zapewnione: wykonanie badania przy użyciu cyfrowego mammografu, opis zdjęć przez lekarzy, dostarczenie wyniku mammografii, zgodnie z życzeniem, listem poleconym albo pocztą elektroniczną, a w razie konieczności zapewnienie profesjonalnej opieki i dalszych niezbędnych badań w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Lepiej zapobiegać...

Po 50. urodzinach ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta. Dlatego właśnie panie w tym wieku mogą skorzystać z bezpłatnych badań. Profilaktyka to jednak zadanie również dla młodszych kobiet. Podstawową praktyką jest samobadanie, które wykonujemy co miesiąc. Krótką instrukcję znajdziemy np. na portalu Ministerstwa Zdrowia.

Rak piersi w dużej mierze jest uwarunkowany genetycznie, a więc ryzyka nie da się zupełnie wyeliminować. Jednak chorobę tę jak najbardziej można pokonać. Dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie, które zdecydowanie zwiększa możliwości leczenia.

- Pamiętaj, Twoje zdrowie jest najważniejsze! Niech profilaktyka będzie Twoją mocną stroną. Piersi badaj profilaktycznie! - zachęcają medycy.
Badania mammograficzne w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Silna, piękna, przebadana. Co musisz wiedzieć, by zadbać o swoje zdrowie w Dniu Różowej Wstążki?

Autor: Urszula Gołkowska

15/10/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon