Tarnowskie Góry. Jeziora i zalewy, które warto odwiedzić

W naszym mieście i jego okolicach znajdziemy kilka ciekawych zbiorników wodnych, idealnych na ciepłe, majowe weekendy. Gdzie warto wybrać się na wycieczkę?

Zalew Nakło-Chechło

To najpopularniejsze miejsce odpoczynku związanego z wodą. Nie bez przyczyny każdego roku przybywają tu wczasowicze z pobliskich miast i miasteczek. Znajdziemy tu zarówno plażę, dobrze rozwiniętą bazę turystyczną, punkty gastronomiczne, jak i rozległy las. Mimo że wiele osób kojarzy Nakło-Chechło z tłumami turystów, można doświadczyć tutaj także chwili spokoju i ciszy. W tym celu warto wybrać się nad zalew wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W pobliżu znajduje się także stacja kolejki wąskotorowej. Mały pociąg kursuje w majowe niedziele między Miasteczkiem Śląskim i Bytomiem.

Jezioro Nakło-Chechło. Dojazd, plaża, przydatne informacje

Kolorowe jeziorka w Bibieli

Na terenie Miasteczka Śląskiego, w małej miejscowości Bibiela znajdziemy inne interesujące, choć zdecydowanie mniej znane miejsce. W środku lasu ukryte są małe jeziorka. Sławę zyskały dzięki swoim wyjątkowym kolorom. Nieopodal znajdziemy także pozostałości po starej kopalni rud żelaza. To właśnie dzięki nim wody przybierają oryginalne barwy. Tajemnicze ruiny i kolorowe jeziorka z pewnością warte są odwiedzenia. Na miejsce najlepiej dotrzeć pieszo, samochód zostawiając w Bibieli. Prowadzi tam również szlak rowerowy "Leśno Rajza".

Zalew Zielona

Zbiornik znajduje się w gminie Kalety. Otoczony jest lasem, co stwarza idealne warunki na spokojną przechadzkę. Bardzo ładnie prezentuje się stary wiatrak oraz oświetlona promenada. Dużą popularnością cieszy się także Kąpielisko Zielona. W tej samej miejscowości znajduje się Ichtiopark.

- Przypominamy, że od maja rozpoczynamy sezon wędkarski w naszym parku tematycznym przy ulicy Fabrycznej. Wypożyczalnia sprzętu wędkarskiego w Ichtioparku, która działać będzie w reżimie sanitarnym, czynna będzie w weekendy – soboty i niedziele - w godzinach od 13:30 do 18:00. Na miejscu będzie możliwość otrzymania przynęty do łowienia oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów wędkarskich. Zachęcamy naszych mieszkańców do odwiedzenia Ichtioparku! - informują władze miasta.

Zalew Zielona w Kaletach. Dojazd, pole namiotowe, przydatne informacje

Zalew w Pniowcu

W samych Tarnowskich Górach również nie brakuje nastrojowych miejsc nad wodą. Jednym z nich jest zalew na granicy dzielnic Strzybnicy i Pniowca. Dojedziemy do niego ulicą Armii Krajowej. Zbiorniki położone są po obu stronach drogi. Część wschodnia jest mniejsza i rzadziej odwiedzana. Dużo więcej wypoczywających osób spotkać można po stronie wschodniej. Co prawda w zalewie nie można się kąpać, ale warto przespacerować się wzdłuż jego brzegów z aparatem w dłoni.

Żabie Stawy w Sowicach

Niedaleko od Pniowca, w dzielnicy Sowice szczególną atrakcję znajdą miłośnicy wędkowania. Żabie Stawy powstało właśnie z myślą o osobach, które w wolnym czasie lubią wybrać się na ryby. Sezon rozpoczął się już na początku kwietnia. Łowisko otwarte jest od wtorku do niedzieli, od godziny 7:00 do zmierzchu. Istnieje także możliwość wcześniejszego umówienia się na łowienie w nocy. Żabie Stawy oferują wiele gatunków ryb, w tym: karpie, szczupaki, amury, jesiotry, karasie, czy płocie.

Jezioro Świerklaniec (Kozłowa Góra)

Oczywiście nie mogło go zabraknąć na liście najciekawszych zbiorników wodnych powiatu tarnogórskiego. Zalew sąsiaduje z pięknym parkiem, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców pobliskich miejscowości, a także przyjezdnych turystów. Niedawno wpisany został na Szlak Przyrody Województwa Śląskiego.

- Na zachodnim brzegu zbiornika znajduje się ścieżka, będąca popularnym miejscem na spacer czy rower, z której dobrze widać taflę wody oraz przybrzeżne trzcinowiska. Jest zatem doskonałym miejscem do obserwacji przyrody - zapraszają twórcy Szlaku.

Jezioro Świerklaniec. Dojazd, atrakcje, przydatne informacje

Podczas planowania wycieczki do Tarnowskich Gór przydatne mogą okazać się także:

fot. Zalew Nakło-Chechło/Informacja Turystyczna Województwa Śląskiego/UM Tarnowskie Góry/Żabie Stawy Sowice

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon