Tarnowskie Góry przygotowują się na upały. Na rynku pojawiła się kurtyna wodna

Kalendarzowe lato zaczynamy już za dwa dni. Niezależnie od niego rozpoczął się czas upałów. Z tego powodu w centrum miasta pojawiła się nowa instalacja mająca na celu przyniesienie trochę ochłody.

Tarnowskie Góry szykują się na lato

Od wczoraj, 19 czerwca, w centrum miasta zaczęła działać kurtyna wodna. Skorzystamy z niej na płycie rynku.

- Czy jest coś lepszego niż chwila ochłody w takie upały? Kolejny rok z rzędu pod Ratuszem zaczęła działać dziś kurtyna wodna - informowali urzędnicy miejscy. - Uważajcie na siebie, dbajcie o odpowiednie nawodnienie i noście nakrycia głowy - dodawali.

Kurtyny wodne cieszą się zainteresowaniem i popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców. Z kolei czworonogi mogą ochłodzić się dzięki punktowi z wodą. Został umieszczony przy schodach ratusza. Wzdłuż ulicy Krakowskiej powinny też znajdować się wodopoje dla zwierząt.

Jak się chronić przed upałem?

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzi do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Podczas znaczących upałów warto pozostać w domu i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Jeśli decydujemy się na wyjście, bardzo ważne jest pamiętanie o nakryciu głowy oraz kremie z filtrem UV. Podczas upałów absolutnie nie można pozostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. Gorące dni mogą być problematyczne zwłaszcza dla osób starszych oraz maluchów, dlatego warto szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo. Kolejna istotna wskazówka to nawodnienie organizmu. Można go także wspomóc przez posiłki bazujące na owocach i warzywach.

Tężnia Gwarków w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

W Tarnowskich Górach mamy już swoją tężnię. Kolejny powód, by odwiedzić Park Repecki

Autor: Urszula Gołkowska

22/03/2024

Park Miejski w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Zgubiliśmy się w tarnogórskim Parku Miejskim. Było warto! Oto, co udało nam się odkryć

Autor: Urszula Gołkowska

27/05/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon