Tarnowskie Góry przyjęły zagranicznego gościa. Kopalnię zwiedził premier rządu Walii Mark Drakeford

Dziś, 11 stycznia, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach zaprosiła w swoje progi ważną postać. Z wizytą do Miasta Gwarków wybrał się przedstawiciel wyspiarskiego rządu.

Nowe porozumienie śląsko-walijskie

Na zaproszenie marszałka Jakuba Chełstowskiego do naszego regionu przybył zagraniczny gość. Premier rządu Walii Mark Drakeford spotkał się z przedstawicielem władz województwa. Wizyta miała ściśle określony cel. Podpisano Memorandum o współpracy pomiędzy Województwem Śląskim a Rządem Walii. Wśród z aspektów umowy znalazło się współdziałanie w zakresie innowacji przemysłowych, edukacji czy cybernetyki. Duże znaczenie ma także wymiana doświadczeń dotyczących turystyki. Zaznaczyć trzeba, że Walię i Śląsk łączy zbliżona industrialna przeszłość, co może znacząco wpłynąć na kierunek rozwoju marketingu terytorialnego.

- To wyjątkowa okazja, aby uczyć się od innego kraju, który ma podobną do nas historię i ambicje, jeśli chodzi o przekształcanie krajobrazów poprzemysłowych i bezpieczeństwo hałd węglowych. Obydwoje mamy historię związaną z górnictwem i przemysłem ciężkim, a obecnie jesteśmy zaangażowani w rewitalizację, rekultywację gruntów i zrównoważony rozwój – podkreślił premier Mark Drakeford.

Z wizytą pod ziemią

Przedstawiciel walijskiego rządu zwiedził jedną z największych industrialnych atrakcji Górnego Śląska - wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkową Kopalnię Srebra. Tam przyjął go burmistrz Arkadiusz Czech oraz opiekunowie tego miejsca - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Śląskie obiekty UNESCO oraz krajobraz przemysłowy Blaenavon w Walii stały się ważnymi aspektami współpracy w ramach podpisanej umowy.

– Tarnowskie Góry i Walię łączy wiele – to od Was przypłynęła do nas pierwsza maszyna parowa. Wykonano ją w hucie Penydarren w mieście Merthyr Tydfil w Walii – wskazał Zbigniew Pawlak, prezes SMZT.
– Mam nadzieję, że teraz czas na drugie otwarcie naszej współpracy – dodał Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.
I LOVE TG

Może Cię zainteresować:

Nowe miejsce na selfie w TG. Jak podoba się Wam instalacja na Placu Wolności?

Autor: Urszula Gołkowska

02/11/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon