Tarnowskie Góry. Remont zabytkowych podcieni zbliża się ku końcowi

Coraz bliżej zakończenia prac przy rynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podcienia zostaną oddane do końca 2022 roku. Na jakiem etapie są aktualnie roboty?

Remont podcieni trwa

Przechodząc przez rynek można zobaczyć już efekty działań mających na celu przywrócenie zabytkowi części dawnej świetności. Trwające od końca lipca prace zbliżają się do finiszu. Ostatecznie mają zakończyć się przed styczniem. Urząd Miasta zapowiada jednak, że otwarcie tej przestrzeni dla pieszych nastąpi najpewniej jeszcze szybciej.

Aktualnie 12 z 14 segmentów podcieni jest już gotowe. Małą fotorelację z palcu budowy zobaczyć można w powyższej galerii zdjęć.

- Wszystkie budynki podcieniowe, których historia sięga nawet XVI wieku, na Rynku i ul. Gliwickiej są zabytkami. Wszelkie prace budowlane przy nich wymagają pozwolenia na budowę, poprzedzonego pozwoleniem konserwatorskim na szczeblu wojewódzkim - przypominają urzędnicy.
- Budynki mają różne formy własności – od osób fizycznych, przez współwłasności osób fizycznych, po zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. To dlatego gmina nie mogła zlecić ani wykonać remontu podcieni, nie wkraczając we własność prywatną - dodają.

Remont zabytkowych podcieni nie był prostą ani tanią inwestycją. Zadanie zostało dofinansowane ze środków miasta. Samorząd przekazał na ten cel 310 000 złotych. Pozostałą część kosztów - ponad 150 000 zł - pokryli sami właściciele.

Remont podcieni

Może Cię zainteresować:

Rozpoczął się wyczekiwany remont podcieni. Koszty prac pokryło miasto i prywatni właściciele

Autor: Martyna Urban

10/08/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon