Tarnowskie Góry uhonorują prof. Zembalę. W centrum pojawi się skwer jego imienia

Wybitny polski lekarz związany z naszym miastem pojawi się w jego przestrzeni publicznej. Podczas wczorajszej sesji radni podjęli decyzję, by prof. Zembala miał u nas swój skwer. "Jesteśmy wszyscy dziś wzruszeni" - przyznał syn kardiochirurga.

Skwer im. prof. Zembali w Tarnowskich Górach

24 stycznia Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie wyróżnienia jednego z wybitniejszych mieszkańców. Prof. Marian Zembala będzie mieć swój skwer pomiędzy dworcem kolejowym i autobusowym.

Inicjatorem nadania placu w mieście imienia prof. Zembali stał się Marek Breguła. Tarnogórzanin był pacjentem uznanego kardiochirurga. To jemu jako pierwszemu w Polsce zostały przeszczepione jednocześnie płuca i serce.

- To dla mnie wielki zaszczyt przyłączyć się do inicjatywy nadania jego imienia placowi w naszym mieście – przyznał Marek Breguła. - Dzięki niemu mogłem być na komunii córki. Dziś jestem dziadkiem. Profesor zainspirował mnie do tego, aby zostać radnym. Za powrót do zdrowia dziękuje mu dziś bardzo wiele osób – dodawał.

Do Ratusza trafiła także petycja w sprawie uhonorowania prof. Zembali, jednak nie została wtedy rozpatrzona, jak podają urzędnicy - z powodów formalnych. Podczas wczorajszej sesji obecna była również rodzina związanego z Tarnowskimi Górami lekarza. Goście nie kryli poruszenia.

– Jesteśmy wszyscy dziś wzruszeni – przyznał Paweł Zembala, syn profesora.
– Mąż Tarnowskie Góry uważał za swoje miasto – dodała Hanna Zembala, żona kardiochirurga.
– Mimo że przebywamy w różnych miejscach, sercem związani jesteśmy wszyscy z tym miejscem – zakończył drugi syn Michał.

Profesor Marian Zembala był wyjątkową postacią polskiej medycyny. Specjalizował się w kardiochirurgii. Brał udział w pierwszym udanym przeszczepie serca w zespole innego wybitnego medyka - Zbigniewa Religi. Marian Zembala został członkiem rady naukowej World Society of CardioThoracic Surgeons, pełnił obowiązki dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, otrzymał tytuł profesora zwyczajnego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2001 roku dokonał pierwszego w Polsce udanego jednoczesnego przeszczepu płuc i serca. Pełnił także urząd ministra zdrowia. Zmarł w 2022 roku w Zbrosławicach.

Marek Breguła nowym radnym w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Nasze miasto ma nowego radnego. Jest nim tarnogórski działacz Marek Breguła

Autor: Urszula Gołkowska

26/01/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon