Tarnowskie Góry - Zakopane i Tatry: trasa, odległość, pociągi

Jak najszybciej dotrzeć z naszego miasta do stolicy Tatr? Samochodem, pociągiem, czy busem?

Tarnowskie gory zakopane

Jaki środek transportu wybrać?

Co prawda kalendarzowa wiosna już coraz bliżej i niektórzy uznali sezon narciarski za zamknięty, są jednak i tacy, którzy chcą się nim jeszcze nacieszyć. Pamiętajmy także, że Zakopane to popularna przez cały rok baza dla osób uwielbiających zdobywanie górskich szczytów. Sprawdziliśmy, ile czasu zajmie tarnogórzaninowi podróż do niej.

Samochodem

Jeżeli chcemy wybrać się samochodem, musimy zarezerwować co najmniej trzy godziny. Do przebycia będziemy mieć 226 kilometrów. W Wieszowej wjeżdżamy na autostradę A1 i za Gliwicami włączamy się do ruchu na A4. Przez Rudę Śląską, Katowice, Mysłowice, Chrzanów dojeżdżamy do Krakowa. Następnie porzucamy autostradę, korzystając z Węzła Kraków Południe i słynnej Zakopianki. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje rozbudowę odcinka w Libertowie. Do 2025 roku powstanie tam dwupoziomowy węzeł. Wybrana droga prowadzi nas prosto przez Myślenice, Rabkę-Zdrój i Nowy Targ aż do Zakopanego.

Pociągiem

Nie każdy może lub nie każdy chce udać się w podróż samochodem. Jaką ofertę przedstawia nam zatem kolej? Najszybsza opcja zabierze nam niecałe 5 godzin. Kolejami Śląskimi należy dojechać do Katowic. Następnie Pociągiem REGIO dotrzeć do Krakowa. Ze stolicy województwa małopolskiego do Zakopanego dostaniemy się dzięki Intercity. Koszt biletów normalnych to łącznie 43-54 złote. Istnieje także drugi wariant, który uwzględnia przesiadkę w Lublińcu, ale jest on droższy (64 zł) i dużo bardziej czasochłonny (8 godzin). Warto wiedzieć, że dzieci do lat 4 jeżdżą pociągami bezpłatnie, starsze przedszkolaki i uczniowie mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 37%, natomiast studenci płacą jedynie 49% ceny.

Busem

Podczas ostatniego sezonu letniego bezpośrednio z dworca w Tarnowskich Górach mogliśmy dojechać do Zakopanego dzięki przewoźnikowi ZebraBus. Podróż trwała niecałe 5 godzin i kosztowała 43,50 zł. Firma planuje wznowić kursy w sezonie letnim 2021. Do tego czasu musimy zadowolić się busami odjeżdżającymi z Katowic. Dostaniemy się tam autobusem lub pociągiem (5zł). Na dworcu przy ul. Sądowej przesiąść się możemy do Flixbusu. Pokonanie trasy zajmie nam 3 godziny 40 minut, a zapłacimy od 60 zł do 40 zł w zależności, z jakim wyprzedzeniem zarezerwujemy miejsce. Nieco szybciej - 3 godziny 15 minut - dotrzemy z AD Euro-Trans. Bilety tego przewoźnika kosztują 50 złotych.

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Semafor makieta kolejowa w Tarnowskich Górach

Makieta kolejowa Semafor może pozostać w naszym mieście

Tarnowskie Góry 2022

Podsumowanie tygodnia 31.01.-06.02.2022

Nowy sprzęt dla OSP z gminy Tworóg

Nowy sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych

Szkoła Podstawowa nr 5 w Tarnowskich Górach, nowa pracownia przyrodnicza

Błękitna Planeta w Lasowicach. Jak wygląda nowa pracownia?

Tarnowskie Góry info

Co ma się zmienić w Tarnowskich Górach? Urząd Miasta pyta

Tarnowskie Góry. "Fundusze Norweskie i EOG – o tym się wie!"

Tarnogórska Sorbona wygrała mobilną pracownię komputerową!

Spotkanie dotyczące nowych inwestycji w powiecie tarnogórskim

Kolejne inwestycje i rozmowy o Nowym Ładzie w ratuszu