Tarnowskie Góry zawalczą o lepsze powietrze. Miasto dołącza do programu "Śląskie. Przywraca błękit"

Wczoraj, 22 lutego, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja rozpoczynająca projekt. Nie zabrakło na niej reprezentacji naszego miasta.

Śląskie przywracamy błękit 2

"Śląskie. Przywracamy błękit"

Oficjalnie zainaugurowano projekt, który ma zjednoczyć gminy naszego województwa we wspólnych staraniach o poprawę stanu powietrza. Jednym z głównych założeń przedsięwzięcia jest opracowaniem i wdrożeniem działań naprawczych, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców. W praktyce oznacza to:

  • stworzenie systemu wsparcia doradczego (eko-doradcy)
  • ograniczenie emisji transportowej
  • koncepcje zwiększenia obszarów zieleni
  • przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy
  • modele zmniejszenia oddziaływania środowiskowego w budynkach użyteczności publicznej
  • utworzenie regionalnego systemu eko-informacji mieszkańca
  • skoordynowanie wykorzystania środków krajowych i zagranicznych na rzecz poprawy jakości powietrza
- To dla regionu historyczna chwila. To największy pod względem liczby partnerów projekt w Europie, dotyczący jakości powietrza. Efekty tych działań będą odczuwane nie tylko w województwie śląskim, ale także w sąsiednich regionach i na terenach przygranicznych. Przed nami sześć lat pracy, szereg działań, których głównym celem jest poprawa jakości powietrza – stwierdza Izabela Domogała, członkini Zarządu Województwa Śląskiego.

Wartość Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, którego cele spełniać ma projekt "Śląskie. Przywracamy błękit", wynosi 76 milionów złotych. Na jego realizację udało się uzyskać dofinansowanie ze środków unijnego programu LIFE - 45 mln zł, oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 26 mln. Różnicę uzupełnia wkład własny samorządów oraz województwa śląskiego.

Tarnowskie Góry dołączają

Wśród uczestników projektu znajdują się miasta i gminy z obszaru naszego powiatu: Tarnowskie Góry, Radzionków, Kalety, Tworóg oraz Świerklaniec i Zbrosławice.

- Jego założenia idealnie wpisują się w to, co staramy się robić w naszym mieście od lat, teraz otrzymamy dodatkowe i przede wszystkim merytoryczne wsparcie – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. – Program przewiduje także systemową współpracę z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla i Politechniką Śląską, dzięki czemu zyskamy fachową wiedzę i wskazanie sposobów jej wykorzystania - dodaje.

Realizacja projektu w naszym mieście ma wiązać się z pracują regionalnego i subregionalnego systemu eko-doradców. W Tarnowskich Górach pojawi się osoba, która będzie świadczyć porady dla mieszkańców.

Tarnowskie Góry i Akcja #OddechdlaPolski. Co to takiego?

– Chcemy, aby w jednym biurze i w jednym miejscu były zlokalizowane wszystkie dotacje związane z wymianą źródeł ciepła dla mieszkańców – wyjaśnia Jarosław Wasążnik z Biura Strategii, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach.
- Będzie to program ograniczenia niskiej emisji, ale także wszystkie programy unijne, które realizujemy. W końcu mieszkańcy będą mieli w jednym miejscu dostęp do informacji o możliwości pozyskania środków i wymiany źródła ciepła - tłumaczy.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon