Tężnia Gwarków w Parku Repeckim rośnie w oczach. Kiedy będzie można z niej skorzystać?

Przy GCR "Repty" trwają prace. Powstaje tutaj tężnia solankowa dla pacjentów centrum oraz gości i spacerowiczów. Jak zapowiadają medycy, obiekt ma być skończony już niebawem.

Tężnia solankowa w Parku Repeckim

W tym roku dzięki zaangażowaniu mieszkańców w jednej z tarnogórskich dzielnic budowana jest prozdrowotna infrastruktura. Podczas głosowania w ramach IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego projekt zdobył aż 9 136 punktów. Uczestnicy MBO poparli także zadanie dotyczące komory hiperbarycznej w GCR "Repty". Aktualnie z pewnością wiele osób czeka na otwarcie tężni. Będzie to kolejna atrakcja parku, który z każdym rokiem wzbogaca się o nowe, ciekawe elementy: ogród deszczowy, plac zabaw z eksperymentami czy plenerową siłownię.

- Budowa tężni solankowej zbliża się powoli ku końcowi - w obiekcie położona jest już tarnina i wykonane są wszystkie niezbędne połączenia pozwalające na cyrkulację solanki wewnątrz tężni. Przed nami jeszcze montaż pokrycia dachowego, aranżacja terenu wokół obiektu oraz umiejscowienie elementów dekoracyjnych i rekreacyjnych - relacjonują przedstawiciele centrum.

- Będzie także mała niespodzianka, którą poznacie podczas oficjalnego otwarcia tężni. Jeśli pogoda nie przeszkodzi w działaniach, obiekt ukończony zostanie już wkrótce, tak aby nasi Pacjenci i wszyscy odwiedzający Park Repecki mogli skorzystać z niej bezpłatnie już na wiosnę przyszłego roku - zapowiadają.

Kolejne atrakcje nadchodzą!

Także w tym roku dwa zgłoszone przez GCR "Repty" projekty trafiły do realizacji. W ramach MBO zrealizowane zostaną zadania:

  • Amfiteatr w Parku Repeckim
Przedstawiona koncepcja zagospodarowania przestrzeni parkowej w Reptach stanowi uzupełnienie powstającej tężni solankowej. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu możliwa jest budowa amfiteatru, który wykorzystany zostanie dla celów rekreacyjnych oraz kulturalnych. Budowla pozwoli na zwiększenie ilości miejsc siedzących wokół powstającej tężni solankowej umożliwiający korzystanie z walorów zdrowotnych, jakie daje unoszący się w powietrzy aerozol bogaty w sole mineralne. Ponadto wokół całego kompleksu proponujemy budowę okręgu spacerowego przystosowanego do poruszania się osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich. Całość obiektu będzie oświetlona, zlokalizowane zostaną liczne miejsca siedzące oraz infrastruktura towarzysząca w postaci koszy na odpady, stojaki na rowery oraz stację naprawy rowerów.

szacunkowy koszt zadania: 1 000 000 zł, liczba zdobytych punktów: 3 100

  • "Od Juniora do Seniora" - komputerowe badanie stóp dla mieszkańców województwa śląskiego
Przedmiotem wniosku jest organizacja cyklu bezpłatnych konsultacji podologicznych przeprowadzanych przez fizjoterapeutów specjalizujących się w rehabilitacji stóp. Cykl konsultacyjny przeznaczony zostanie dla 600 mieszkańców województwa śląskiego w wieku od 5 do 99 lat. W ramach zadania przeprowadzona zostanie edukacja zdrowotna i promocja projektu obejmująca powstanie dedykowanej strony internetowej, publikacja artykułu prasowego i rozpowszechnienie ulotek zapraszających do skorzystania z badania ze wskazaniem miejsca jego przeprowadzenia na terenie Miasta Tarnowskie Góry. Do badań będzie wykorzystany specjalistyczny sprzęt medyczny.

szacunkowy koszt zadania: 96 430 zł, liczba zdobytych punktów: 2 971

- To już 5-te z kolei zwycięstwo Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" w MBO Śląskie. Łącznie, w pięciu dotychczasowych edycjach, zdobyliśmy 6 mln zł (z budżetu województwa) na projekty realizowane w Parku Repeckim - cieszą się pracownicy centrum.
Tarnowskie gory budzet obywatelski

Może Cię zainteresować:

Budżet Obywatelski Miasta Tarnowskie Góry bez głosowania. Co ze zgłoszonymi projektami?

Autor: Urszula Gołkowska

23/10/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon