To jest wojna o... las. Plany Nadleśnictwa Brynek wzbudzają wiele emocji. O co chodzi?

Projektu Planu Urządzenia Lasu, a zwłaszcza przewidziane w nim wycinki wzbudzają kontrowersje wśród zainteresowanych sprawą mieszkańców. Co dokładanie budzi sprzeciw? Jak można włączyć się w proponowaną przez nich akcję ratowania drzew?

Urszula Gołkowska
Nadleśnictwo Brynek

Ruszają konsultacje

Nadleśnictwo Brynek opublikowało dokumenty związane z Planem Urządzenia Lasu na lata 2022-2031. Aktualnie pliki dostępne są na stronie internetowej. Jednak już od jutra każdy mieszkaniec będzie mógł zapoznać się z ich papierową formą. 22 grudnia ruszają konsultacje społeczne. Zainteresowani mogą zgłosić swoje uwagi do Planu Urządzenia Lasu.

- Wyłożenie dokumentacji do konsultacji społecznych ma na celu zapewnienie udziału społecznego w przedsięwzięciach z zakresu ochrony środowiska - tłumaczą leśnicy.

Jako że wspominane pisma nie są łatwe do zrozumienia dla osób bez specjalistycznej wiedzy, są one zaproszone do skorzystania z "dyżuru leśnika". 27 grudnia w siedzibie Nadleśnictwa (ul. Grabowa 3, Brynek) od godziny 7:00 do 15:00 pracownicy będą objaśniali wszelkie zawiłości.

Uwagi dotyczące Planu Urządzenia Lasu można przysłać do 11 stycznia 2022 roku na adres: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, ul. św. Huberta 43/45, 40-543 Katowice.

Akcja Zanocuj w lesie rozpoczęta. Survivalowa przygoda w Miasteczku Śląskim

Przypomnijmy, że Nadleśnictwo Brynek obejmuje swoim zasięgiem następujące gminy:

  • Tarnowskie Góry
  • Krupski Młyn
  • Tworóg
  • Zbrosławice
  • Pyskowice
  • Wielowieś
  • Lubliniec
  • Bytom
  • Gliwice
  • Zabrze

Nie dla wycinek

Jak nietrudno zgadnąć, największe kontrowersje wzbudza wśród zaangażowanych w ochronę przyrody mieszkańców temat wycinek drzew.

- Teraz możemy pokazać, czy zgadzamy się, aby w Planach Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Brynek na lata 2022-2031 wycinka została zwiększona o 63%, w porównaniu z poprzednią dekadą. Teraz możemy dawać sobie lajki i serduszka na fejsie… albo REALNIE pokazać, co myślimy o cięciu lasu - apeluje Magdalena Gościniak, współtwórczyni strony nadlesnictwobrynek.pl.

Na wspomnianym portalu znajdziemy informacje dotyczące oddolnych proekologicznych inicjatyw na terenie Nadleśnictwa Brynek. Aktualnie najwięcej z nich dotyczy właśnie akcji sprzeciwu wobec Projektu Planu Urządzenia Lasu.

Ekologiczna ścianka roślinna i bezpłatne badania. Tarnowskie Góry w akcji Oddech dla Polski

- Zatwierdzonego PULu nie można w Polsce podważyć. Takie mamy prawo. Po zakończeniu konsultacji społecznych ani strona społeczna, ani samorządowa nie będzie w stanie już nic zrobić. Po zatwierdzeniu PUL-u na lata 2022-2031 przez ministra nikt z nas nie zrobi nic przez najbliższe 10 lat, a Lasy Państwowe będą ciąć zgodnie z planem. Moi drodzy, to jest wojna. Wojna o las! - dodaje Magdalena Gościniak.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon