Trwają prace przy tarnogórskiej studni. Coraz bliżej końca remontu

Charakterystyczny obiekt, znajdujący się na rynku, powraca do dawnej świetności. Na zakończenie prac będziemy musieli jeszcze poczekać, ale widać już część efektów przedsięwzięcia.

Remont studni trwa

Od stycznia krajobraz głównego placu trochę się zmienił. Zniknęła drewniana część studni. Obiekt znajduje się na rynku od lat 50. na pamiątkę jeszcze starszej konstrukcji. Urząd Miasta zapowiada, że studnia znów znajdzie się na swoim miejscu. Najpierw jednak czeka ją renowacja.

- Drewniana nadbudowa będzie remontowana, uzupełniana i postawiona na nowo. Wtedy to na daszku pojawi się nowy gont, pomiędzy kamieniami będą nowe fugi, na szczycie zaś herb górniczy, czyli znajdujące się tam na początku pyrlik i żelosko - tłumaczyli urzędnicy.

Na jakim etapie są aktualnie prace?

- Przy jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miasta zacznie się za chwilę montaż nowej metalowej obudowy, która będzie trzymać kratę, oraz fugowanie i wzmacnianie wystającej ponad poziom ziemi cembrowiny - podają urzędnicy.

Kiedy wspomniane działania zostaną zakończone, studnia znów zyska drewnianą część konstrukcji wraz z nowym gontem. Obiekt wieńczyć będą elementy górniczego herbu: prylik i żelosko.

Tarnowskie Góry kopalnia chodnik

Może Cię zainteresować:

Bezpieczniej do kopalni. W tym roku rusza budowa infrastruktury dla pieszych i rowerzystów

Autor: Urszula Gołkowska

06/03/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon