Trzej Królowie w Tarnowskich Górach. Kolorowy orszak przejdzie ulicami miasta

Już w najbliższą sobotę odbędzie się wydarzenie, które może szczególnie zainteresować młodszych mieszkańców. W centrum pojawią się Trzej Mędrcy ze wschodu razem ze swoimi dworami.

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
Tarnowskie gory orszak trzech kroli

Orszak Trzech Króli w Tarnowskich Górach

Tradycyjna już impreza będzie mieć miejsce także tej zimy. Miasto rozpoczyna 2024 rok od parady z okazji 6 stycznia. Tego dnia obchodzona jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, związana z postaciami Trzech Mędrców, którzy przyjechali do Betlejem, by spotkać się ze Zbawicielem. W całej Polsce, a także poza jej granicami odbywają się pochody przypominające o tym wydarzeniu.

Parady nie zabraknie także w Tarnowskich Górach . W sobotę, 6 stycznia, w centrum miasta rozpocznie się uroczyste plenerowe świętowanie. Organizatorzy zapraszają na zbiórkę o godzinie 12:15 na placu przy kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy przejdą ulicami: Gliwicką, ks. Lewka, Opolską, Sobieskiego, Piłsudskiego, Krakowską. Na rynku pokłonią się nowonarodzonemu Dzieciątku.

- Najbliższy Orszak Trzech Króli, jak co roku jest radosną wspólnotową propozycją świętowania Epifanii. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam o chwili, w której Jezus objawił się całemu światu, również pogańskiemu, w osobach patrzących w gwiazdy Mędrców, którzy nazywani Królami przybywają do Betlejem, by oddać Pokłon Nowonarodzonemu - stwierdzają inicjatorzy ogólnopolskiego przedsięwzięcia.

"W jasełkach leży!"

To hasło tegorocznego pochodu. Tym razem Orszaki Trzech Króli odbędą się w ponad 800 miejscowościach. Na mapie wydarzeń pojawiają się także zagraniczne lokalizacje: USA, Niemcy, Francja, Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Zambia.

- Orszak to największe uliczne jasełka na świecie odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech. Pragniemy w tym roku szczególnie zachęcać wszystkich do wystawiania przedstawień jasełkowych w rodzinach, parafiach, domach kultury i na ulicach - zapraszają organizatorzy.

Każdego roku w wydarzeniu uczestniczą zarówno mali, jak i starsi mieszkańcy. Orszaki to jednak coś więcej niż tylko kolorowe przemarsze ulicami. Pochody mają także wymiar duchowy oraz charytatywny.

- Dzieciątko Jezus leżące w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem „jasło” określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), skupia naszą uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia. Jednocześnie pobudza nas do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi. Orszak Trzech Króli zachęca do wsparcia modlitwą i datkami pierwszego Hospicjum na Litwie dla dzieci, założonego przez Siostrę Michaelę Rak i nazywanego Betlejem Miłosierdzia - proszą koordynatorzy akcji.
Choinka w Miasteczku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, a może Świerklaniec? Gdzie są najładniejsze ozdoby?

Autor: Urszula Gołkowska

26/12/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon