Uczniowie z Ożarowic zaprojektują rynek. Ich pomysł znalazł się wśród najlepszych z całego kraju

Jedna ze szkół naszego powiatu otrzymała znaczne wyróżnienie oraz grant na realizację przedsięwzięcia. Teraz placówka walczy jeszcze o na Nagrodę Publiczności.

Szkoła Podstawowa w Ożarowicach
Szkoła podstawowa w ożarowicach

Uczniowie z Ożarowic i mPotęga

Szkoła Podstawowa w Ożarowicach wzięła udział w konkursie organizowanym przez mBank. Podczas tegorocznej edycji dofinansowania dla najlepszych propozycji trafiły do 114 wnioskodawców z całej Polski. Dzięki nim przeprowadzone zostaną 83 projekty kierowane do uczniów klas 4-6 i 31 projektów dla uczniów klas 7-8. Łączna suma przyznanych grantów to prawie 632 tys. zł. Wśród wyróżnionych placówek znalazła się także jedna z terenu powiatu tarnogórskiego.

- mPotęga to nasz główny program grantowy, który organizujemy po raz dziewiąty. Dofinansowaliśmy już 1,1 tys. projektów! Chcemy odczarować matematykę i zachęcić dzieci i młodzież do zgłębiania tej nauki. Zachęcamy nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do kreatywności i nieszablonowych pomysłów - opowiadają organizatorzy.

Zaprojektują rynek dla Ożarowic

W ramach projektu nastolatkowie z naszego powiatu spróbują swoich sił jako architekci, inżynierowie i urbaniści. Na postawie dostępnych materiałów, przygotowanych przez studentów Politechniki Śląskiej, uczniowie zaplanują budowę rynku.

Przejdą proces tworzenia makiet, planu, doboru materiałów, kosztorysu. Będą mieli możliwość wykorzystania w praktyce wiedzy z matematyki, a także połączenia jej z innymi dziedzinami nauki. Działania te poprzedzi wizyta w Urzędzie Gminy, spotkanie z władzami gminy, w celu zebrania najważniejszych informacji o ożarowickim rynku.
Na podstawie informacji uzyskanych w Urzędzie Gminy uczniowie przygotują plan, zawierający kolejne kroki, jakie należy przedsięwziąć w celu realizacji projektu. Na podstawie zebranych materiałów, uczniowie wykonają makiety, jak i przygotują symulację kosztów rzeczywistych, tworząc na tej podstawie kosztorys budowy - czytamy w opisie przedsięwzięcia.

Efektem finalnym będzie makieta powstała przy użyciu m.in. drukarki 3D. Na zakończenie młodzież zaprezentuje swój projekt mieszkańcom oraz władzom gminy. Aktualnie szkoła z Ożarowic walczy o dodatkowe 5 tysięcy złotych jako Nagrodę Publiczności. W tych wysiłkach można ich wspomóc poprzez oddanie głosu na projekt na stronie internetowej programu mPotęga.

Tarnowskie Góry zielona pracownia

Może Cię zainteresować:

Kolejna dotacja dla śląskich szkół. Gdzie w naszym powiecie powstaną Zielone Pracownie?

Autor: Urszula Gołkowska

13/06/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon