W Kaletach powstał ogród deszczowy. Zasadzili go sami seniorzy. Zobacz, jak się prezentuje

Mieszkańcy Kalet mogą już podziwiać nową atrakcję przyrodniczą. Ma ona nie tylko cieszyć oczy, ale także promować proekologiczne rozwiązania i inicjatywy.

Ogród deszczowy w Kaletach

Ozdobne grządki, rośliny, a nawet instalacja dla owadów - to wszystko znaleźć można w nowopowstałym ogrodzie. 19 maja odbyło się spotkanie, podczas którego przygotowano zieloną przestrzeń. Znajdziemy ją przy pasiece edukacyjnej na terenie Ichtioparku.

- Projekt został zrealizowany dzięki porozumieniu intencyjnemu, jakie Miasto Kalety podpisało ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów oraz partnerem projektu – Fundacją Sendzimira. Celem tego przedsięwzięcia była przede wszystkim edukacja społeczeństwa z zakresu potrzeby zagospodarowywania wód opadowych, wskazania dobrych praktyk, działań oraz ich promocja - tłumaczą przedstawiciele miasta.

Przy zakładaniu ogrodu pomagali mieszkańcy Kalet z Dziennego Domu Senior Plus. Najpierw wysłuchali wykładu o wodach opadowych, które są kluczowe przy planowaniu przedsięwzięcia, a następnie uczestniczyli w warsztatach praktycznych. Seniorzy mogli zobaczyć, jak przygotować glebę pod ogród deszczowy, sadzili rośliny, a nawet montowali domek dla owadów pszczołowatych. Efekty ich pracy są już widoczne i najlepiej przekonać się o nich samemu, odwiedzając kaletański Ichtiopark.

Kalety polecają się na weekend. Jakie nowe atrakcje czekają na mieszkańców i gości?

Ogród deszczowy - co to właściwie jest?

W coraz większej ilości miast zakładane są tego typu miejsca. Ma to oczywiście związek z panującym trendem proekologicznym. Rozwiązanie to łączy potrzebę troski o środowisko naturalne z dbałością o estetykę przestrzeni publicznej.

Ogród deszczowy jest zakładany w celu zachowania jak największej ilości wody w ekosystemie. Specjalnie dobrane rośliny mają za zadanie gromadzić wodę opadową. W efekcie końcowym wzrasta wilgotność powietrza, rozwija się fauna i flora. Tego typu rozwiązania stosują obecnie nie tylko poszczególni mieszkańcy, ale także wiele miast. Infrastruktura zielona bardzo dobrze sprawdza się w przestrzeni publicznej.

Kalety zielona

Może Cię zainteresować:

Zalew Zielona w Kaletach. Dojazd, pole namiotowe, przydatne informacje

Autor: Urszula Gołkowska

23/05/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon