W Kaletach powstanie Izba Pamięci. Mieszkańcy mogą się włączyć w ten projekt

Leśny Zakątek Śląska stworzy przestrzeń, która pozwoli zachować wspomnienia o czasach, jakie powoli odchodzą w zapomnienie. Chętni mogą włączyć się w prace przygotowawcze.

UM Kalety
Izba pamieci kalety

Izba Pamięci w Kaletach

Miejski Dom Kultury otrzymał dotację na realizację tego projektu. Narodowy Instytut Muzeów przyznał nagrodę w ramach konkurs pn. "Izby Pamięci". Akcja jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie tury.

- Dofinansowanie z pierwszego etapu konkursu w wysokości 49 500 zł kaletański MDK przeznaczy na prace wstępne związane z utworzeniem Izby Pamięci w naszym mieście. Planowane działania obejmą digitalizację artefaktów związanych z historią Kalet (stare pocztówki, fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku), inwentaryzację, opracowanie naukowe dokumentów oraz opracowanie koncepcji wystawy stałej - informują urzędnicy miejscy.

Następnie MDK w Kaletach będzie mógł się starać o kolejną nagrodę.

- Drugi etap konkursu ogłoszony zostanie w przyszłym roku i skierowany będzie wyłącznie do beneficjentów I etapu. Polegać będzie na utworzeniu stałej wystawy oraz przygotowaniu programu działania Izby Pamięci w naszym mieście - wyjaśniają urzędnicy.

Miejski Dom Kultury będzie współpracował z Urzędem Miasta Kalety, Powiatowym Centrum Kultury i Muzeum w Tarnowskich Górach. W przygotowania mogą się także włączyć mieszkańcy. W tym celu należy się skontaktować z dyrektorem MDK Marianem Lisieckim (tel. 34 352 70 23).

Kalety zajęcia mdk

Może Cię zainteresować:

Kalety zapraszają do aktywnego spędzania popołudni. Wybór jest naprawdę duży!

Autor: Urszula Gołkowska

06/09/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon