W powiecie tarnogórskim powstaną ekopracownie pod chmurką. Do projektu załapały się trzy szkoły

Placówki edukacyjne z terenu województwa śląskiego otrzymały dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowa infrastruktura dla uczniów i nauczycieli pojawi się także w naszej okolicy.

Ekopracownie pod chmurką

W czerwcu WFOŚiGW rozstrzygnął konkurs dla szkół z obszaru naszego województwa. Celem akcji było utworzenie na terenie należącym do placówki oświatowej przestrzeni dedykowanej prowadzeniu zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii czy geologii w szkołach podstawowych oraz średnich. Dotacja miała być udzielana do wysokości 80% kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota dotacji nie mogła przekroczyć 70 000 zł. Na konkurs wpłynęło 151 wniosków.

Do realizacji wybrano 70 projektów. Na udzielone dotacje WFOŚiGW przeznaczył 4,5 miliona złotych. Wśród zwycięskich szkół znalazły się trzy z terenu powiatu tarnogórskiego:

  • SP nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Tarnowskich Górach - Skrawek Raju
  • SOSW w Tarnowskich Górach - Zielona Baza Szkoły
  • SP im. gen. Jerzego Ziętka w Wieszowie - EduChill Pod Kasztanami

Zielona Baza Szkoły w Tarnowskich Górach

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy pojawi się nowa infrastruktura dla uczniów. Wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości 45 944,10 zł. W ramach zadania zbudowany zostanie zielony teren edukacyjny. Będzie on podzielony na dwie części: ogrodniczą i wypoczynkową.

- Zielona Baza Szkoły ma stanowić namiastkę natury w mieście i umożliwić poznawanie jej tajników w najbliższym otoczeniu szkoły. Zdobywanie wiedzy poprzez prowadzone obserwacje i badania, zrozumienie procesów i zależności występujących w przyrodzie, prowadzenie doświadczeń i wyciąganie wniosków to jedne z głównych celów Zielonej Bazy Szkoły - stwierdzają urzędnicy powiatowi.

Cały obszar zostanie podzielony na kilka segmentów, dzięki czemu z tego miejsca jednocześnie skorzysta więcej grup. Między częściami ogrodu prowadzić będzie ścieżka sensoryczna wykonana z różnego rodzaju materiałów organicznych. Zaangażowanie wielu zmysłów podczas nietypowych zajęć na świeżym powietrzu ma przyczynić się nie tylko do uatrakcyjnienia przekazywanych treści, ale także wspomóc motoryczny rozwój uczniów. Przy okazji promowane będą postawy proekologiczne oraz prozdrowotne.

- Zajęcia będą prowadzone przez cały rok - wśród nich znajdą się m.in. obserwacje, zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem elementów architektonicznych, zajęcia praktyczne. Zielona Baza Szkoły będzie również miejscem odpoczynku po nauce. Dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które znacznie szybciej się męczą, odpoczynek stanowi ważny element funkcjonowania - dodają urzędnicy powiatowi.

Przypomnijmy, że w naszym mieście powstaną także dwie Zielone Pracownie. Pojawią się w I LO im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach oraz SP nr 6 im. A. Zgrzebnioka w ZSP nr 1 w Tarnowskich Górach.

Zielona Pracownia w Nakle Śląskim

Może Cię zainteresować:

W Tarnowskich Górach powstaną dwie nowe Zielone Pracownie. W których szkołach się pojawią?

Autor: Urszula Gołkowska

17/05/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon