W Pyrzowicach przy lotnisku powstaje stacja kolejowa. Na jakim etapie są aktualnie prace?

Trwają roboty w ramach inwestycji "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie". Działania prowadzone są także na terenie naszego powiatu. Zobaczcie, jak obecnie wygląda stacja w Pyrzowicach, która umożliwi połączenie kolejowe między lotniskiem a naszym miastem.

Stacja przy Katowice Airport

W Pyrzowicach trwają roboty, których efektem ma być wzniesienie nowej infrastruktury kolejowej. Powstaje ona niedaleko od lotniska. Na jakim etapie są obecnie prace? Jak informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowe S.A., na stacji są już konstrukcje dwóch peronów. Widać także przejście podziemne i pochylnię, dzięki którym podróżni będą mogli przechodzić w stronę portu lotniczego. Położono również trzy nowe tory.

To nie jedyne zmiany w Pyrzowicach. Nad drogą wojewódzką nr 913 powstał nowy wiadukt kolejowy, który zastąpi przejazd. Pod wiaduktem pojawi się droga, chodnik, a także ścieżka rowerowa.

Inwestycja realizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego z wykorzystaniem środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozwoli na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego. Połączenie Tarnowskie Góry - Pyrzowice – Zawiercie zwiększy dostępność do kolei w regionie. Lepsza komunikacja to także impuls do rozwoju gospodarczego regionu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W 20 minut na lotnisko

Całe zadanie, którego częścią jest budowa stacji w Pyrzowicach, ma na celu przywrócenie połączenia kolejowego między Tarnowskimi Górami a Zawierciem. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy naszego miasta będą mogli dotrzeć do portu lotniczego Katowice Airport (lotnisko w Pyrzowicach) w niecałe 20 minut. Wartość zadania to 660 mln zł netto. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dotacja pokryje większość kosztów - ponad 500 mln zł. Zakończenie prac planuje się na drugą połowę 2023 roku.

Realizacja projektu zwiększy dostępność do kolei i jej wykorzystanie w aglomeracji. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie portu lotniczego z miastami w regionie. Projekt ma również istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych – dodaje Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Nowa inwestycja lotniska w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w powiecie tarnogórskim z nową inwestycją. Katowice Airport pochwaliło się hangarem

Autor: Urszula Gołkowska

08/07/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon