W Radzionkowie powstał dzienny dom opieki dla seniorów. Osoby starsze mogą liczyć na kompleksową opiekę medyczną

W Radzionkowie przy ulicy Jana Kużaja wkrótce otworzy się nowy dzienny dom opieki dla seniorów. Zadaniem placówki będzie zapewnienie podstawowych potrzeb osób starszych. Seniorzy nie tylko będą mogli zjeść tam ciepłe posiłki, porozmawiać z rówieśnikami ale oddać się także w ręce wykwalifikowanych fizjoterapeutów i psychologa.

Dom opieki dziennej dla seniorów otwarto w Radzionkowie

Przy ulicy Kużaja 13 powstała placówka Senior Centrum, która od 3 kwietnia będzie świadczyć usługi dostosowane do osób starszych - od 60. roku życia. W dziennym domu opieki dla seniorów stworzono 20 miejsc. Placówka ta została stworzona z myślą o seniorach, którzy są na tyle niesamodzielni że potrzebują profesjonalnej opieki medycznej. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 1 kwietnia.

- Centrum powstało z myślą o seniorach mniej aktywnych, takich po których możemy przyjechać specjalnym samochodem - tłumaczy Joanna Kurkiewicz, kierowniczka Zakładu Zdrowi - Med Centrum Medyczne. - Ich pobyt jest zabezpieczony przez profesjonalny personel medyczny, ponieważ oprócz opiekunów, którzy są we wszystkich domach opieki dziennych, mamy pielęgniarkę cały czas do dyspozycji, rehabilitantów, terapeutów zajęciowych oraz raz tygodniu odbywają się zajęcia terapeutyczne z psychologiem, więc jest pełni personel profesjonalny medyczny - dodaje.

Transport pacjentów będzie odbywać się w obrębie 15 kilometrów od środka. Na ten moment ośrodek jest prywatny, jednak właściciela zabiegają o finansowanie pobytu osób starszych z środków unijnych. Oprócz tego przy domu opieki powstała fundacja, która zabezpieczy pobyt lub go współfinansuje. - Dzięki działalności tej fundacji zebraliśmy już część środków i mamy je zabezpieczone na przykład dla takich podopiecznych, którzy mają mniej niż 700 zł dochodu - podkreśla Kurkiewicz.

Jak wygląda przykładowy dzień w domu opieki?

Na potrzeby osób starszych stworzony został tygodniowy harmonogram. Codziennie od 7.30 do 8.30 następuje zebranie się uczestników (zostają oni dowożeni przez rodziny lub transport z domu opieki).

Od 8.30 do 9.15 odbywa się drugie śniadanie. Ośrodek nie posiada kuchni, dlatego też posiłki dowożone są przez zewnętrzny catering - Peron. Seniorzy do wyboru będą mieli dietę normalną, lekkostrawną i przeznaczoną dla osób z cukrzycą.

Od 9.15 do 9.45 odbywać będą się wizyty pielęgniarskie. Raz dziennie każdy pacjent będzie miał badane wszystkie parametry i nastąpi ogólna ocena stanu zdrowia podopiecznego. Po wizycie pielęgniarki, od 9.45 do 11.45 organizowane będą dwugodzinne zajęcia warsztatowe, które rozwijają wszystkie poznawcze zmysły seniorów. Następnie od 11.45 do 12.15 odbywać będzie się fizjoterapia. - Fizjoterapię mamy dwa razy w tygodniu z rehabilitantami, którzy ustalają indywidualne plany opieki, zawierające zajęcia i ćwiczenia ruchowe, by usprawniać naszych podopiecznych - opisuje Kurkiewicz.

Od 12.15 do 13.15 będzie odbywać się obiad, po którym nastąpi przerwa na odpoczynek. Harmonogram zajęć kończy się około godziny 15.30.

Łączny koszt jednego dnia zajęć to 150 złotych. Seniorzy mogą zdecydować ile razy w tygodniu chcą uczęszczać do domu dziennej opieki. Nie jest wymagany zapis na cały miesiąc - 5 razy w tygodniu.

Radzionków Dzienny Dom Opieki dla seniorów

Może Cię zainteresować:

W Radzionkowie otwiera się nowy Dzienny Dom Opieki dla seniorów

Autor: Urszula Gołkowska

10/03/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon