W Reptach Śląskich rusza budowa tężni solankowej. Będziemy mogli ją zobaczyć jeszcze w tym roku!

Dobre wieści z GCR Repty! Plac pod budowę prozdrowotnej instalacji został już przekazany. Jak podają medycy, obiekt ma być gotowy do trzech miesięcy.

GCR "Repty"
Tężnia solankowa w Tarnowskich Górach

W Reptach Śląskich powstanie tężnia solankowa

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty zapowiedziało przekazanie placu budowy. W parku przy ośrodku zostanie zmontowana instalacja prozdrowotna. Będą z niej mogli korzystać nie tylko pacjenci GCR.

- Tężnia powstanie obok naszego szpitala, ponieważ widzimy ogromny potencjał w inhalacjach solankowych jako wsparciu leczenia i działań profilaktycznych związanych z chorobami gardła, krtani i oskrzeli. To szczególnie istotne w kontekście specjalistycznej opieki zdrowotnej w zakresie schorzeń układu oddechowego nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale także dla całego województwa śląskiego - tłumaczą przedstawiciele centrum.

Obiekt będzie robił wrażenie. Ma mieć ponad 6 metrów wysokości i 20 metrów szerokości. Powstanie z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno i tarnina. Jest to nie bez znaczenia. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki środkom z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok z puli EKO. Animację z wizualizacją obiektu zobaczyć można TUTAJ.

- Inhalacje solankowe są jedną z form haloterapii, która wspiera leczenie i profilaktykę schorzeń górnych dróg oddechowych, alergii, nadciśnienia tętniczego oraz jest pomocna w przypadku pracy w zapyleniu. Korzystanie z tężni będzie dostępne bezpłatnie zarówno dla pacjentów, jak i dla odwiedzających GCR Repty - dodają tarnogórscy medycy.

Po co nam budżet obywatelski?

Tężnia przy GCR Repty to tylko jeden z wielu przykładów inwestycji, które powstały dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców. Pracownicy tarnogórskiego centrum nie tylko zgłaszają swoje propozycje do kolejnych edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, ale także aktywnie promują udział w głosowaniach na projekty wybrane przez lokalną społeczność. W Reptach Śląskich zrealizowano zadanie "EKO PARK – ekologiczny rodzinny plac zabaw i ogrody deszczowe w Parku Repeckim w Tarnowskich Górach". Aktualnie powstaje tam tężnia. To jednak nie wszystko.

- Wkrótce oddamy także do użytku komorę hiperbaryczną, która również była zwycięskim projektem w tej edycji Budżetu Obywatelskiego. Komora ta będzie służyła pacjentom GCR Repty, którzy zmagają się z chronicznym bólem - dodaje personel placówki.

W tym roku od MBO zgłoszone zostały kolejne dwa projekty: Amfiteatr w Parku Repeckim oraz "Od Juniora do Seniora" - komputerowe badanie stóp dla mieszkańców województwa śląskiego. Mieszkańcy mogli oddawać na nie swoje głosy od 19 sierpnia do 12 września. O tym, czy propozycje uzyskały odpowiednio dużo punktów, dowiemy się do 11 października.

Park repecki tarnowskie góry

Może Cię zainteresować:

Nowe oświetlenie w Parku Repeckim. Kiedy będziemy mogli je zobaczyć?

Autor: Urszula Gołkowska

03/07/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon