W Tarnowskich Górach powstanie nowy amfiteatr. Zawalczyło o to GCR "Repty"

Znamy wyniki V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Na liście projektów do realizacji widnieją dwa zadania z Tarnowskich Gór.

Tarnowskie gory gcr repty

Amfiteatr i bezpłatne badania w Reptach Śląskich

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego opublikował wyniki głosownia. W ramach MBO każdy mieszkaniec województwa mógł oddać punkt na jeden projekt z puli EKO i jeden na propozycję z puli REGIO. Głosowanie trwało od 19 sierpnia do 12 września. Na liście pojawiło się kilka tarnogórskich zadań:

  • Amfiteatr w Parku Repeckim
  • Potęga pary - jak parowóz zmienił świat
  • "Od Juniora do Seniora" - komputerowe badanie stóp dla mieszkańców województwa śląskiego
  • Wydanie książki o senator Józefie Bramowskiej bojowniczce o wolność Górnego Śląska z Miasteczka Śląskiego

Jak się okazało, dwa zostały zakwalifikowane do realizacji. Mieszkańcy województwa postawili na projekty złożone przez GCR "Repty". Nie powinno to bardzo zaskakiwać. Pracownicy placówki aktywnie działali na rzecz sukcesu. Prowadzili promocję MBO nie tylko w Internecie. Można ich było spotkać także w plenerze podczas wielu wydarzeń (m.in. "Śniadania na polanie", IV Tarnogórskiego Pikniku Militarnego, Ślonskiego Larma Rock Festiwal). Pomagali zainteresowanym wziąć udział w głosowaniu. I powiodło się! W 2024 roku zrealizowane zostaną dwa projekty z Tarnowskich Gór.

  • Amfiteatr w Parku Repeckim
Przedstawiona koncepcja zagospodarowania przestrzeni parkowej w Reptach stanowi uzupełnienie powstającej tężni solankowej. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu możliwa jest budowa amfiteatru, który wykorzystany zostanie dla celów rekreacyjnych oraz kulturalnych. Budowla pozwoli na zwiększenie ilości miejsc siedzących wokół powstającej tężni solankowej umożliwiający korzystanie z walorów zdrowotnych, jakie daje unoszący się w powietrzy aerozol bogaty w sole mineralne. Ponadto wokół całego kompleksu proponujemy budowę okręgu spacerowego przystosowanego do poruszania się osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich. Całość obiektu będzie oświetlona, zlokalizowane zostaną liczne miejsca siedzące oraz infrastruktura towarzysząca w postaci koszy na odpady, stojaki na rowery oraz stację naprawy rowerów.

szacunkowy koszt zadania: 1 000 000 zł, liczba zdobytych punktów: 3 100

  • "Od Juniora do Seniora" - komputerowe badanie stóp dla mieszkańców województwa śląskiego
Przedmiotem wniosku jest organizacja cyklu bezpłatnych konsultacji podologicznych przeprowadzanych przez fizjoterapeutów specjalizujących się w rehabilitacji stóp. Cykl konsultacyjny przeznaczony zostanie dla 600 mieszkańców województwa śląskiego w wieku od 5 do 99 lat. W ramach zadania przeprowadzona zostanie edukacja zdrowotna i promocja projektu obejmująca powstanie dedykowanej strony internetowej, publikacja artykułu prasowego i rozpowszechnienie ulotek zapraszających do skorzystania z badania ze wskazaniem miejsca jego przeprowadzenia na terenie Miasta Tarnowskie Góry. Do badań będzie wykorzystany specjalistyczny sprzęt medyczny.

szacunkowy koszt zadania: 96 430 zł, liczba zdobytych punktów: 2 971

- To już 5-te z kolei zwycięstwo Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" w MBO Śląskie. Łącznie, w pięciu dotychczasowych edycjach, zdobyliśmy 6 mln zł (z budżetu województwa), na projekty realizowane w Parku Repeckim - cieszą się pracownicy placówki.

W przyszłym roku w ramach puli EKO wykonane zostaną trzy projekty z całego województwa na łączną kwotę 2 980 177 zł, a także kilkanaście zadań z puli REGIO na kwotę 1 451 430.

- V edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego okazała się rekordowa pod względem oddanych głosów. W tym roku było ich ponad 44,5 tys. Nowością tej edycji było wprowadzenie głosowania papierowego. Z takiej formy skorzystało ponad 17 tys. mieszkańców naszego województwa - podają urzędnicy.
Tężnia solankowa w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

W Reptach Śląskich rusza budowa tężni solankowej. Będziemy mogli ją zobaczyć jeszcze w tym roku!

Autor: Urszula Gołkowska

29/09/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon