Wielkie sprzątanie w rezerwacie Segiet. Nadleśnictwo Brynek wywiozło stos śmieci

Spacerowicze mogą podziwiać kolejny kawałek tarnogórskiego lasu bez "dodatkowych dekoracji". Nadleśnictwu udało się uprzątnąć teren przy drodze "Bance".

Segiet odśmiecony

Jak widać, nawet teren objęty szczególną ochroną nie ostaje się przed próbami uczynienia z niego przestrzeni na odpady. Na szczęście nie dla wszystkich. Od 18 września w Segiecie trwała akcja sprzątania śmieci z terenu na obszarze Rept Śląskich. Nadleśnictwo Brynek usuwało nielegalne wysypisko. Znajdowało się ono 150 metrów od ulicy Żeromskiego. Na miejscu pracował także ciężki sprzęt. Ostatecznie doliczono się 100 metrów sześciennych odpadów! Od teraz droga "Banka" znów może kojarzyć się z miłymi spacerami wśród natury.

- To nie jedyna akcja sprzątania śmieci w rezerwacie Segiet. W lipcu tego roku Nadleśnictwo Brynek usunęło opony zalegające we wschodniej części rezerwatu - przypomina Fundacja Srebrne Buki.

Przed wycieczką do rezerwatu...

... warto wziąć pod uwagę kilka spraw. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach przypomina o tym, że jest to miejsce objęte szczególnymi zasadami.

- Na terenie rezerwatu obowiązuje szereg zakazów działających z mocy ustawy o ochronie przyrody. Jednym z nich jest zakaz zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych (także zbierania grzybów i roślin). Śmieci porzucone na terenie chronionym szkodzą glebie, roślinom i zwierzętom - podaje RDOŚ.

Zakaz pozostawiania odpadów to nie wszystko. Nie każdy wie, ale na terenie rezerwatu można się poruszać tylko wytyczonym trasami. Jak wyglądają one w Segiecie? Zobacz i ruszaj na wyprawę!

UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie gory sanki

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry: gdzie na spacer, gdzie na sanki?

Autor: Urszula Gołkowska

22/01/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon