Wszystko, co chcesz wiedzieć o grzybach. Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza

Jeden z najbardziej jesiennych tematów omówiony pod każdym możliwym względem. Warsztaty, wykłady, gra terenowa, porady kulinarne - te i wiele innych ciekawych punktów programu zaplanowano w ramach radzionkowskiego wydarzenia.

Radzionkow dzien grzybow

Dzień Grzybów 2023

Śląski Ogród Botaniczny nie kończy sezonu i zaprasza na kolejne spotkanie z pasjonatami przyrody. Tym razem bohaterami dnia zostaną organizmy niezmiennie kojarzone z jesiennym krajobrazem. 1 października w Radzionkowie poznamy sekrety grzybów.

- Zapraszamy doświadczonych zbieraczy oraz zupełnych grzybowych amatorów - zachęcają organizatorzy. - Przyjrzymy się gatunkom znanym i nieznanym, także tym o dziwnych "niegrzybowych" kształtach i tym, do oglądania których niezbędny jest mikroskop. Zbadamy grzyby w laboratorium oraz wytropimy w ogrodzie. Ba! Nawet założymy własną grzybową hodowlę - wyliczają.

W imprezie mogą wziąć udział zarówno dorośli goście, jak i młodzież oraz dzieci. Każdy znajdzie coś interesującego. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 w Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie (ul. Księżogórska 90a)

Plan Dnia Grzybów

  • 12:00-14:00 - prelekcje: dr Leszek Trząski "Grzyby naszych lasów, parków i miast", dr Monika Urbaniak "Huby i inne grzyby nadrzewne", mgr Alicja Szwan "Grzyby w naszej diecie"
  • 13:30, 15:30 (godz. do wyboru) - kupiecka gra terenowa "Grzybobranie"
  • 14:00, 16:00 (godz. do wyboru) - wycieczka - prof. dr hab. inż. Wojciech Pusz "Tajemnicze mikrogrzyby wokół nas"
  • 14:00, 16:00 (godz. do wyboru) - wycieczka - dr Maciej Kozak "W poszukiwaniu grzybów znanych i mniej znanych"
  • 14:00-16:00 - Dietetyk Blisko Ciebie - konsultacje wraz z analizą składu ciała
  • 14:30, 16:30 (godz. do wyboru) - warsztaty "Smaczne grzyby nadrzewne - wyhoduj je w swoim domu"
  • oraz 13:00-18.00 warsztaty: mykologiczne mikroskopowe, laboratoryjne "Substancje chemiczne ukryte w grzybach", artystyczne

Dodatkowo dla gości przygotowane zostaną: stoisko KwiatoWymiany (inicjatorzy zachęcają do przyniesienia kwiatów doniczkowych lub ukorzenionych sadzonek na wymianę) oraz stoisko edukacyjne "Grzyby naszych lasów, parków i miast". Zaplanowano możliwość oznaczenia grzybów przyniesionych przez uczestników. Odbędzie się także towarzyszący wydarzeniu mini-kiermasz rękodzieła. Coś smacznego do zjedzenia będzie można nabyć na stoisku gastronomicznym czy w kawiarence.

Waskotorowka tarnowskie gory bytom

Może Cię zainteresować:

Koleje wąskotorowe zapraszają na wrześniowe przejazdy. Bilety tylko za 10 zł

Autor: Urszula Gołkowska

15/09/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon