Zbliża się przebudowa szkoły w Reptach Śląskich. Gdzie w tym czasie będą uczyć się dzieci?

Urząd Miasta podpisał umowę z wykonawcą, który otrzymał za zadanie przebudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. W czasie trwania prac maluchy i uczniowie będą przebywać w innych placówkach.

Przebudowa szkoły w Reptach

W maju 2022 roku Tarnowskie Góry otrzymały 22 miliony złotych z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Funduszu Polski Ład. Dotacja zostanie przeznaczona na przebudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 (Repty Śląskie) oraz Szkoły Podstawowej nr 11 im. Władysława Broniewskiego (Bobrowniki Śląskie). W ramach ogłoszonego przetargu zgłosiły się cztery przedsiębiorstwa. Najtańsza oferta wyniosła 27 750 000 zł, najdroższa - 31 250 000 zł. Finalnie komisja zdecydowała się na propozycję złożoną przez Przedsiębiorstwo Budowlane Anbud z Będzina. Firma wyceniła swoje usługi na 29 239 099,78 zł. Zaoferowała 60 miesięcy wydłużonego okresu rękojmi oraz zwiększenie wysokości kary umownej: 0,15%.

Dzięki inwestycji w ZSP w Reptach Śląskich sporo się zmieni. Złożony zostanie wniosek o zgodę na rozbiórkę przedszkola. Dzięki temu zwiększy się liczba sal. Dzieci skorzystają z pięciu pomieszczeń, a to oznacza, że placówka będzie mogła przyjąć o 25 do 50 więcej maluchów.

W szkole natomiast pojawią się sale specjalistyczne (m.in. informatyczna, gabinety logopedy i psychologa), nowe sale lekcyjne, biblioteka na poddaszu. Co więcej, budynek zostanie wyposażony w: nowoczesną kuchnię oraz stołówkę, szatnie, windę, toalety na wszystkich piętrach, łącznik między szkołą a przedszkolem. W planach są też panele fotowoltaiczne. Prace mają rozpocząć się po zakończeniu roku szkolnego - w lipcu 2023 roku.

Tarnogórskie szkoły do przebudowy. Dwie podstawówki czekają spore zmiany [GALERIA]

Dzieci trafią do nowych placówek

Na czas prac budowlanych przedszkole i szkoła zostaną przeniesione. Inwestycja planowo ma zakończyć się do dwóch lat od podpisania umowy, a więc od lutego 2023 r. Uczniowie ZSP w Reptach Śląskich będą mieli w tym czasie zapewnione zajęcia. Jak dokładnie ma to wyglądać? Szczegóły zmian zostały przedstawione podczas spotkania z przedstawicielami Ratusza, ZSP i rodzicami, jakie odbyło się 4 kwietnia.

- Najmłodsze przedszkolaki przeniosą się do "Bajkowego Wzgórza" na Osiedlu Przyjaźń. Starsze – do Przedszkola nr 20 (ul. Morcinka) - tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta. - Do przedszkoli, razem z dziećmi, przeniosą się też wychowawczynie, kucharki (zadbają o diety), a nawet zabawki - dodają.

Rodziców ucieszy fakt, że rodzeństwo w różnym wieku będzie mogło chodzić do tego samego przedszkola. Co zostało postanowione w związku ze starszymi dziećmi?

- Uczniowie z klas 1-3 przejdą na czas rozbudowy do SP nr 3 (ul. Wyspiańskiego). Są tam stołówka i toalety dla mniejszych dzieci. Starszaki z przedszkola z Rept od nowego roku szkolnego pójdą do tej samej szkoły – SP nr 3. Uczniowie starszych klas z Rept będą uczyć się w SP nr 10 przy ul. Zacisznej (Osada Jana) - wyjaśniają urzędnicy.

Warto także wiedzieć o kilku przydatnych informacjach. W obu placówkach dzieci będą mogły korzystać ze świetlic. Szkoła Podstawowa w Reptach będzie prowadziła nabór na rok szkolny 2023/24. W celu oswojenia najmłodszych ze zmianą miejsca pedagodzy zorganizują integrację z przyszłymi kolegami i koleżankami oraz dni otwarte. Urząd Miasta w przyszłym roku szkolnym zapewni transport do nowych placówek. Szczegóły zostaną omówione podczas kolejnych spotkań z rodzicami.

Tarnowskie góry sielanka

Może Cię zainteresować:

Kolejne konsultacje z mieszkańcami Sielanki. Tym razem dotyczą nowego projektu

Autor: Urszula Gołkowska

27/03/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon