Ze "Śląskiem", o Śląsku. Wyjątkowe artystyczne widowisko w Tarnowskich Górach [GALERIA]

Ludowe utwory, śpiew, tancerze w kolorowych strojach z różnych regionów Polski. Tak wyglądał pokaz w wykonaniu artystów z ZPiT "Śląsk", którzy w zeszłym tygodniu odwiedzili nasze miasto. Już w czerwcu zjawią się tu ponownie.

Ze "Śląskiem", o Śląsku w Tarnowskich Górach

16 lutego Hala Sportowa zamieniła się w scenę, na której można było zobaczyć artystów pokazujących kulturę ludową. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny zaprezentował się przed tarnogórską publicznością. W repertuarze miał nie tylko elementy kultury naszego regionu, ale także góralskie czy krakowskie.

- Tancerze, chór, orkiestra - w sumie 120 artystów. Piękne stroje, mistrzowskie tańce, muzyka na żywo, czyli wszystko to, z czym artyści na co dzień podróżują po kraju i świecie, promując nasz region - podsumowują członkowie SMZT.

Wydarzenie odbyło się jako efekt współpracy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Obie organizacje podpisały w 2023 roku porozumienie w tej sprawie. Obie także niedawno świętowały 70-lecie powstania i działalności.

- Dziedzictwo kulturowe to pojęcie, które w ostatnim czasie robi symptomatyczną karierę. Trzeba przy tym koniecznie zaznaczyć, że o ile zabytek należy do przeszłości, to dziedzictwo służy współczesnym celom. Dziedzictwo to przy tym nie tylko materialne dobra kultury lecz także nasza pamięć i tożsamość - stwierdził, cytując historyka Jacka Purchlę, Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. - Te dwa podmioty dbają o dziedzictwo kulturowe jak mało kto i za to z całego serca dziękuję.

Osoby, którym nie udało się zdobyć bezpłatnych wejściówek na wydarzenie, mogą już czekać na jego drugą odsłonę. Odbędzie się ona na tarnogórskim rynku 2 czerwca w ramach XVIII Festiwalu Śląskie Smaki.

Święto Pary 2023 w Tarnowskich Górach 1

Może Cię zainteresować:

Niech żyje technika! - Święto Pary w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Autor: Urszula Gołkowska

02/10/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon