Ze Zbrosławic do Słowacji. Uczniowie z naszego powiatu na międzynarodowej wymianie

Nastolatkowie z gminy Zbrosławice mają szansę uczestniczyć w wyjątkowym projekcie. Szlifują język, nawiązują nowe znajomości i zwiedzają Europę.

"Kto zabrał mój ser?"

Pod takim wdzięcznym tytułem ("Who has taken my C.H.E.E.S.E.?") prowadzona jest międzynarodowa seria spotkań i warsztatów. Projekt przebiega w ramach programu Erasmus+. W przedsięwzięciu biorą udział cztery placówki:

  • Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki, Polska, Zbrosławice
  • Instituto comprensivo statale di Ciminna, Włochy, Sycylia
  • Zakladna skola s materskou skolou, Słowacja, Spišska Teplica
  • Tildy Zoltan Altalanos Iskola es Alapfoku Muveszeti Iskola, Węgry, Szeghalom

Projekt został zaplanowany na dwa lata. Rozpoczął się we wrześniu, a zakończy w lipcu 2024 roku. Głównymi zagadnieniami są: zdrowy tryb życia, sport, rozrywka, nauka, komunikacja, rozwijanie umiejętności społecznych, ekologia.

Z wizytą w Słowacji

Niedawno odbyło się pierwsze spotkanie uczestników wymiany. Od 12 do 16 grudnia uczniowie gościli w miejscowości Spišska Teplica. Szkołę z powiatu tarnogórskiego reprezentowało ośmiu nastolatków.

- Pierwszego dnia, w drodze konkursu, wybraliśmy logo projektu oraz imię dla głównego bohatera. Głosami uczniów uczestniczących w mobilnościach (6 głosów dla każdego kraju) najlepszym projektem uznano logo słowackie. Polska drużyna wymyśliła za to najciekawsze imię dla głównego bohatera! 12 grudnia nasz bohater otrzymał imię: H.I.P.S.-chee (gdzie H.I.P.S. to pierwsze litery naszych krajów, zaś chee to skrót od słowa: cheese) - tłumaczą uczestnicy wymiany.

Podczas wizyty zagraniczni goście odwiedzili szkołę w Spišskiej Teplicy. Uczniowie poznali nowych znajomych, a nauczyciele mieli okazję, by wymienić się doświadczeniami ze słowackimi pedagogami. Oprócz szkolnego networkingu nie zabrakło oczywiście czasu na wypady turystyczne.

- Zwiedziliśmy Wysokie Tatry i kolejką górską udaliśmy się na Hrebienok, gdzie mogliśmy podziwiać budowle zrobione z lodu. W Starym Smokovcu zawitaliśmy do Tricklandii, a w Popradzie zrobiliśmy zakupy na świątecznym jarmarku i jeździliśmy na łyżwach. W miejscowości Vychodna odwiedziliśmy farmę produkującą tradycyjne, słowackie sery (przypominające trochę nasze oscypki). Uczestniczyliśmy również w warsztatach wyrobu masła - wspominają przedstawiciele zbrosławickiej szkoły.

Wyjazd do Słowacji był dopiero pierwszym z serii międzynarodowych spotkań. Kolejne zostało zaplanowane na kwiecień 2023 roku. Odbędzie się w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Zbrosławicach.

Rozpoczęcie nowego roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Może Cię zainteresować:

Tarnogórscy seniorzy wyjadą do Grecji. Na wakacje? Nie, na Erasmusa!

Autor: Urszula Gołkowska

04/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon