Zielona inwestycja w Kaletach. Nad Małą Panwią ma powstać tężnia solankowa

Leśny Zakątek Śląska otrzymał dofinansowanie na realizację zadania, które ma nie tylko upiększyć przestrzeń publiczną, ale także przyczynić się do integracji lokalnej społeczności. Co nowego powstanie w Kaletach?

Tężnia solankowa kalety

Bulwary nad Małą Panwią

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął pierwszą edycję konkursu "Zielona Przestrzeń". W jej ramach dotację otrzymały między innymi Kalety. Do realizacji przeznaczono zgłoszone przez miasto zadanie "Utworzenie zielonej przestrzeni na bulwarach rzeki Mała Panew". Samorząd otrzymał środki w wysokości 183 200 zł. Przedsięwzięcie dotyczy terenu nieopodal mostu na ulicy ks. Drozdka.

- W ramach projektu, na terenie o powierzchni około 3 500 m², powstanie nowa przestrzeń publiczna dostosowana do potrzeb społeczności lokalnej z tężnią solankową, elementami małej architektury, nasadzeniami nowych drzew i krzewów - wyliczają urzędnicy miejscy.

- W ramach zadania zaplanowano posadzenie w tym miejscu przeszło 900 sztuk wieloletnich roślin – krzewów i drzew, wykonanie instalacji dydaktycznej na temat gatunków ptaków zamieszkujących lokalne środowisko, a także montaż m.in. ławeczek parkowych i automatu do karmienia kaczek. Największą atrakcją niewątpliwie będzie tężnia solankowa, która będzie elementem architektury uzdrowiskowej - zapowiadają.

Przestrzeń ma służyć potrzebom lokalnej społeczności jako nowe miejsce spotkań. Może być także wykorzystywana przy organizacji zajęć edukacyjnych czy wydarzeń plenerowych. Planowo inwestycja zakończy się w 2024 roku.

Na liście laureatów konkursu widnieją także Tarnowskie Góry. Miasto zrealizuje zadanie "Utworzenie terenu zieleni przy ul. Bolesława Chrobrego". Dzięki dofinansowaniu w dzielnicy Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna.

Tarnowskie góry bobrowniki śląskie park

Może Cię zainteresować:

W Bobrownikach Śląskich powstanie nowa zielona przestrzeń. Co się tam pojawi?

Autor: Urszula Gołkowska

09/05/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon