Zielone Czeki 2021. Wśród nagrodzonych Gmina Świerklaniec i reprezentanci Kalet

Znamy już wyniki konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na liście wyróżnionych pojawiają się także przedstawiciele powiatu tarnogórskiego.

Zielone Czeki 2021

Przedsięwzięcie przeprowadzane jest już od 1994 roku. Konkurs ma na celu wyłonienie osób, instytucji i organizacji, które w swojej pracy biorą pod uwagę kwestię ochrony środowiska. W tym roku do organizatorów dostarczono 43 wnioski.

- Bardzo nas to cieszy, ale przyznam, że nie spodziewaliśmy się aż tak dużej liczby zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs. W tym roku po raz pierwszy przyznany został Zielony Czek w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza” – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Najbardziej zaangażowani kandydaci otrzymali statuetki oraz czeki na 10 tysięcy złotych. Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się w Centrum Konferencyjno - Biznesowym na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Komisja przyznała nagrody oraz wyróżnienia w czterech kategoriach:

  • Gmina przyjazna dla czystego powietrza
  • Ekologiczna osobowość roku
  • Inwestycja proekologiczna roku
  • Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej

W ramach pierwszej z nich wyróżnienie otrzymała Gmina Świerklaniec.

- Odbieram to wyróżnienie, nie jako ukoronowanie naszych starań o czyste powietrze w gminie Świerklaniec, ale jako docenienie tego, co w ostatnich latach udało się nam już zrobić w kierunku poprawy jakości powietrza. Na pewno jest to motywacja do dalszego działania w tym kierunku, tym bardziej, że gala „Zielonych Czeków 2021” odbywała się w dniu, w którym dopuszczalne normy jakości powietrza były przekroczone praktycznie na całym śląsku - stwierdza Marek Cyl.
- Mam świadomość, że jeszcze wiele pracy przed nami, ale trzeba też pamiętać, że smog nie zna granic i dlatego wszystkie samorządy powinny się jednakowo zaangażować w walkę o lepsze powietrze dla swoich Mieszkańców - dodaje wójt gminy.

Wyróżnieniem w kategorii "Programy i akcje" mogą pochwalić się członkowie Polskiego Związku Wędkarstwa Okręgu Częstochowa Koła w Kaletach. W ich imieniu nagrodę podczas uroczystej gali odebrał prezes Zarządu Koła PZW Kalety Robert Kuder.

- Burmistrz Miasta Kalety składa serdeczne gratulacje całemu zarządowi kaletańskiego Koła PZW, dziękując tym samym za działalność na rzecz naszego miasta. Jest to kolejne wyróżnienie w tym konkursie dla tego Stowarzyszenia - cieszy się burmistrz Klaudiusz Kandzia.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon