Źródełko Młodości w Reptach Śląskich już po remoncie. Zobacz, jak się teraz prezentuje

Jedno z ciekawszych miejsc tej dzielnicy przeszło niedawno renowację. Odnowiony obiekt może zaciekawić kolejnych odwiedzających.

Źródełko Młodości w Reptach Śląskich

Wiele osób zna to miejsce przy ulicy Jana Waliski. Znajduje się tam mała kapliczka, pomnik upamiętniający traktat wersalski, ławki oraz oczywiście samo źródło. W 2019 roku pojawiła się też rzeźba gwarka.

- Obecną formę źródło uzyskało w latach siedemdziesiątych, staraniem członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Uporządkowano wtedy otoczenie i obudowano źródło, wykorzystując do tego słupki graniczne, ustawiane wzdłuż przebiegającej w pobliżu, dawnej granicy polsko-niemieckiej oraz fragmenty detali architektonicznych z rozebranych obiektów - podawała tablica informacyjna przy obiekcie.

Następna renowacja miała miejsce w 1999 roku. Po ponad dwudziestu latach przyszedł czas na nowe prace.

Źródełko jak nowe

Dziś możemy już oglądać efekty finalne renowacji tego zabytkowego miejsca. Roboty prowadziła spółka Katanga, która jako jedyna zgłosiła się do przetargu. Koszt całej inwestycji wyniósł 192 536,89 zł. Na realizację wszystkich prac wykonawca miał 90 dni. Co zmieniło się przy Źródełku?

- Pojawiła się m.in. nowa nawierzchnia, udrożnione zostało zatykające się odwodnienie, naprawiono także murki oporowe, na których pojawiły się ławki. Ponadto wyremontowane są teraz schody, wymienione ławki i kosze, zaaranżowana na nowo zieleń - wyliczają urzędnicy miejscy.

- Nową nawierzchnię zyskało też podejście pod znajdujący się w pobliżu kamień graniczny upamiętniający Traktat Wersalski. Obok stoją teraz także stojaki na rowery - dodają.

Niestety woda ze Źródełka Młodości nie nadaje się do picia. Jednak jest to ciekawy punkt, który warto odwiedzić na przykład podczas wycieczki do Parku Repeckiego.

Odnowiony plac zabaw w Reptach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Mieszkańcy zagłosowali, miasto zrealizowało - odnowiony plac zabaw w Reptach Śląskich

Autor: Urszula Gołkowska

31/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon