"Źródła ziemi – źródła duszy", czyli górnicze motywy na surrealistycznych pracach

W przyszłym tygodniu odbędzie się wernisaż nowej wystawy. Znajdziemy ją w Zabytkowego Kopalni Srebra. Ukazane zostaną dzieła trzech polskich twórców.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie gory kopalnia wystawa

"Źródła ziemi – źródła duszy"

Co mają wspólnego gwarkowie z surrealizmem? Tego będzie się można dowiedzieć w przyszłym tygodniu. W sobotę 13 lipca otwiera się ekspozycja prac autorstwa Małgorzaty Pląskowskiej "Margot", Agnieszki Wilk i śp. Ryszarda "Jrysa" Jaworskiego. Jak podają twórcy wystawy, ma ona skłaniać do refleksji na temat siły życiowej. Jedocześnie powinna też zapraszać do zastanowienia się nad korzeniami, obecnością w konkretnej przestrzeni i czasie. Wernisaż odbędzie się o godzinie 17:00 w Galerii pod Kopułą na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra (ul. Szczęść Boże 81).

Kolaże Małgorzaty Pląskowskiej niosą historię. Są surowe, ale surowością partyzanta czy górnika, surowością kryjącą ofiarność, upominającą się o sprawiedliwość. Agnieszka Wilk za pomocą surrealistycznych kompozycji, barw i symboli wyraża uniwersalne emocje i dążenia spragnionych dusz. Obrazy Ryszarda Jaworskiego, choć okrzyknięte "proroczymi płótnami" – jak to powiedział dwadzieścia lat temu dla Gazety Wrocławskiej "nie są przepowiedniami, a przestrogami". Niestety aktualne do dziś, ukazują niebezpieczeństwo utraty globalnego poczucia jedności i wspólnoty - zapowiadają organizatorzy.
Tarnowskie gory rajd rowerowy

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry świętują rocznicę UNESCO. Z tej radości wsiadają na rowery

Autor: Urszula Gołkowska

01/07/2024

Swierklaniec warsztaty biblioteka

Może Cię zainteresować:

Świerklaniec zaprasza na warsztaty hand made. Pierwsze spotkanie już jutro

Autor: Urszula Gołkowska

02/07/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon