Barbórka w środku lata 2025 w Tarnowskich Górach. Fryderyk Reden, koncert na 100 pyrlików i skok przez skórę

Przez trzy ostatnie dni, 11-13 lipca, Srebrne Miasto świętowało ważną rocznicę. Latem 1784 r. w Tarnowskich Górach ponownie odkryto złoża rud srebronośnych. Na pamiątkę tego wydarzenia obecni mieszkańcy przygotowują Barbórkę w środku lata. To impreza pełna nawiązań do dawnych zwyczajów, tradycji i górnictwa.

Barbórka w środku lata 2025

Obchody rozpoczęły się już w piątkowy wieczór, 11 lipca. Odbyły się wtedy wydarzenia towarzyszące głównym atrakcjom. W Kościele Zbawiciela przy rynku goście mogli posłuchać koncertu zespołu Zelowskie Dzwonki. Natomiast w Sztolni Czarnego Pstrąga odbył się wernisaż wystawy Jana Renki "Wieże szybowe śląskich kopalni okiem fotografa".

W sobotę, 12 lipca, rozpoczęły się już główne obchody. Na rynku na mieszkańców czekały warsztaty plastyczne czy jarmark z rękodziełem, ozdobami i kulinarnymi specjałami. Z centrum miasta wyruszył rajd rowerowy szlakiem obiektów UNESCO. To z okazji obchodzonej niedawno kolejnej rocznicy wpisania tarnogórskich zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa. Nie zabrakło muzycznych atrakcji. Na scenie stanęli zespół TONatyle, Pan Wrona, Kwintet Śląskich Kameralistów oraz Power of Winds Koncertowa Orkiestra Dęta z udziałem Łukasza Wylężka.

Główną część świętowania zaplanowano na niedzielę. 13 lipca w Parku Kunszt odbyło się uroczyste upamiętnienie XVIII-wiecznego odkrycia, które rozpoczęło kolejny okres górniczej prosperity w Tarnowskich Górach. Później świętowanie przeniosło się na rynek, gdzie można było zobaczyć m.in. Fryderyka Wilhelma Redena, który znacząco przyczynił się do przemysłowego rozwoju Górnego Śląska, w tym także Tarnowskich Gór. Nie zabrakło tradycyjnego koncertu na 100 pyrlików. Podczas występu orkiestrę wspierają mali muzycy stukający młotkami w szyny. Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprezentował za to "Tarnogórski Walczyk". Był także skok przez skórę ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Górnicze opowieści, górnicze postaci, górnicze tradycje, górnicze dźwięki... bo to górnicze święto. Barbórka w środku lata 2025. Tak Tarnowskie Góry świętowały 241. rocznicę odkrycia złóż srebronośnych. Na wzór dawnych barbórek, które kilkaset lat temu odbywały się w lipcu. Stąd właśnie to wydarzenie i jego najbardziej barwne elementy, jak spotkanie przy kopcu w Parku Kunsz, koncert na 100 pyrlików i skok przez skórę na rynku - tłumaczą przedstawiciele SMZT.
Granie na szynach, śpiewy, tańce, niezwykłe warsztaty, masa rękodzieła i - mimo nie najlepszych prognoz - wspaniała pogoda! To nie może być przypadek! Tak wyglądać mogą tylko tarnogórskie Bergfesty! - cieszą się urzędnicy miejscy.

Kolejna Barbórka w środku lata dopiero za rok. Zbliża się jednak kolejna duża impreza. 12 września rozpoczną się Gwarki. Organizatorzy zapowiedzieli, kto zaprezentuje się podczas koncertów, jakie wydarzenia zaplanowali dla najmłodszych oraz co nowego pojawi się w historycznej części pochodu. Plan święta miasta jest dostępny poniżej.

Gwarki 2024

Może Cię zainteresować:

Znamy program Gwarków 2025 w Tarnowskich Górach. Co będzie się działo na dużej i małe scenie?

Autor: Urszula Ważna

25/06/2025

Ślubowana pielgrzymka do Piekar Śląskich 2025

Może Cię zainteresować:

Ślubowana pielgrzymka z Tarnowskich Gór dotarła do Piekar. Tym razem pieszo i na rowerze

Autor: Urszula Ważna

07/07/2025

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon
Reklama