Dobra wiadomość dla mieszkańców Nowego Chechła. Obwodnica nie oddzieli zalewu od zabudowań

UG Świerklaniec
Obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego

Władze gminy otrzymały oficjalne pismo od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Planowana trasa nie zostanie poprowadzona między Nakłem-Chechłem a pobliską miejscowością.

Obwodnica Świerklańca 

Temat stał się głośny w 2020 roku. Wtedy gminę odwiedził wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Jego wizyta zapowiedziała budowę obwodnicy Nakła Śląskiego oraz Świerklańca. Ustalone zostały cele inwestycji oraz źródła jej finansowania. W przyszłości odcinek połączy autostradę A1 z trasą S11.

- Była to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, bo ruch ciężkich samochodów zostanie dzięki temu wyprowadzony z DK 78 (ul. Tarnogórska w Świerklańcu, ul. Główna w Nakle Śląskim) - wspominają przedstawiciele władz gminy. 

W tym roku podpisano umowę na realizację zadania. W postępowaniu przetargowym wyłoniono przedsiębiorstwo, które miało zająć się opracowaniem wstępnej dokumentacji. Więcej na ten temat w artykule: "Obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego. Umowy projektowe już podpisane".

Nie dla czerwonej trasy 

Problemy zaczęły się, gdy zaprezentowano możliwe warianty poprowadzenia drogi. Jeden z nich (czerwony) oddzielał miejscowość Nowe Chechło od zalewu Nakło-Chechło, co bardzo nie spodobało się mieszkańcom. Podobne stanowisko zajęli radni oraz wójt Marek Cyl. 

- Reagujemy na bardzo wstępnym etapie projektowania drogi, aby już teraz wyeliminować niepotrzebne niepokoje i napięcia – pisał Przewodniczący Rady Gminy Świerklaniec Jarosław Wasążnik.

We wrześniu Urząd Gminy wystosował pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W dokumencie podkreślano wady czerwonego wariantu. Na poniższym planie przedstawiono także inne możliwości ulokowania nowej infrastruktury.

Obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego
UG Świerklaniec

Jest odpowiedź od GDDKiA

Wczoraj, 26 października, władze Świerklańca poinformowały o otrzymanej decyzji w sprawie obwodnicy.

- Generalna Dyrekcja odpowiedziała, że widząc negatywny odbiór proponowanego wariantu czerwonego, wyrażany zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego, jak i lokalną społeczność (ze względu na przebieg przez tereny rekreacyjne) rezygnuje z prac nad tym wariantem już w początkowej fazie projektu - podają urzędnicy.

Przypomnijmy, że są także plany dotyczące wybudowania obwodnicy naszego miasta.  Powstać ma również odcinek S11 między granicą województwa opolskiego i Tarnowskimi Górami (28 km).

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

1

Zielone Czeki 2021. Nagrodzony Świerklaniec i Kalety

Powiat tarnogórski statystyki

Najpopularniejsze imiona w powiecie tarnogórskim

Tarnowskie Góry 2022 01 07 T084104 967

Budżet Gminy Świerklaniec na 2022 rok. Co planuje samorząd?

Tarnowskie Góry, Boże Narodzenie 2021

Świąteczne ozdoby nie tylko w centrum miasta? Są takie plany

Centrum przesiadkowe w Świerklańcu - wizualizacja

Powstanie centrum przesiadkowe w Świerklańcu

1 20211007 100712 0000

Hubertus 2021 w Świerklańcu. Co czeka nas w tym roku?

Obwodnica swierklaniec

Obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego. Umowy projektowe...