Kalety zapraszają na wyprawę w czasie i przestrzeni. Co nowego zobaczymy w ich lesie?

Warto wykorzystać ostatnie cieplejsze tygodnie roku i wskoczyć na rower. Gdzie można się wybrać? Na przykład do Kalet. Pojawiła się tam niedawno nowa atrakcja, która zaciekawi także młodszych podróżników.

Odkryj tajemnice kaletańskiej historii

Leśny Zakątek Śląska to miejsce idealne na rowerowe wyprawy. Kalety konsekwentnie wykorzystują ten fakt, stale poszerzając ofertę turystyczną. Nowe obiekty i instalacje dedykowane są nie tylko mieszkańcom, ale także w dużej mierze przyjezdnym gościom. Całkiem niedawno na terenie miasta pojawiła się jeszcze jedna atrakcja.

W kaletańskim lesie powstała kolejna ścieżka ekologiczno-dydaktyczna. Znajdziemy ją przy Stanicy Garbaty Mostek. Tematem przewodnim są "Przyrodnicze skarby pradawnych kaletańskich lasów". Dzięki niej możemy poznać życie codzienne mieszkańców z minionych wieków.

Tajemnicza osada na terenie Kalet? Zobaczcie, jak mogła wyglądać Kuźnica Małego Janisza

- Dowiemy się m.in. jak przyroda pozwalała rozwijać pradawne gałęzie przemysłu, do czego wykorzystywano kiedyś sosny, brzozy i świerki lub dlaczego paprocie i torf były tak cenne. Poznamy także rośliny lecznicze i przyprawy wykorzystywane w dawnych czasach, a także dowiemy się, jak ważne były dla ludzi dzikie, leśne pszczoły - wyliczają urzędnicy miejscy.

Ścieżka składa się z sześciu tablic edukacyjnych. Najciekawszym elementem jest jednak chyba makieta dawnej kuźni. Takie obiekty można było zobaczyć w lasach setki lat temu. Cały projekt podsumowuje specjalnie wydany folder. Inwestycję wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przekazał na ten cel dotację w wysokości 17 600 zł.

- Korzystając z jesiennej, ale jakże jeszcze słonecznej aury, zachęcamy do odwiedzenia naszej nowej atrakcji ekologiczno-dydaktycznej, znajdującej się w wyjątkowo urokliwym zakątku Zielonej - zapraszają urzędnicy.

Na rowery do Kalet

Wspomniany Garbaty Mostek to jeden z punktów na turystycznej mapie miasta. Znajduje się w dzielnicy Zielona nad rzeką Mała Panew. W tym miejscu wybudowano najnowszą stanicę rowerową. Można do niej dotrzeć jadąc ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną od strony Zalewu Zielona. Druga trasa prowadzi od Kolonii Woźnickiej. Stanica Garbaty Mostek to jedna z kilku wiat w Kaletach, gdzie zmęczeni cykliści mogą nabrać sił. Więcej informacji o pozostałych altanach w poniższym artykule.

Czas na rowerową przygodę w Leśnym Zakątku Śląska. Kalety zapraszają miłośników dwóch kółek

Najpopularniejszym miejscem w Zielonej jest zalew o tej samej nazwie. W sezonie letnim można miło spędzić czas na jego plaży. Chętni wypożyczą też sportowy sprzęt wodny - kajaki czy deski SUP. W zimniejsze miesiące miejsce to dobrze nadaje się na spacery wzdłuż brzegu lub nieco dalej - w głąb lasu.

Kalety zielona

Może Cię zainteresować:

Zalew Zielona w Kaletach. Dojazd, pole namiotowe, przydatne informacje

Autor: Urszula Gołkowska

23/05/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon