Kolejna zielona atrakcja w Kaletach? Miasto ma pomysł na "Dębową Aleję Donnersmarcka"

Leśny Zakątek Śląska ma zamiar utworzyć nowy ekologiczny punkt na turystycznej mapie miasta. W roli głównej: leciwe drzewa.

"Dębowa Aleja Donnersmarcka"

Tak ma się nazywać nowa atrakcja Kalet. Gmina słynąca z rozległych lasów będzie promować swoje przyrodnicze walory.

- Mając na uwadze ochronę najcenniejszego drzewostanu lokalnej przyrody, Miasto Kalety rozpoczęło starania utworzenia kolejnej zabytkowej Alei Dębów. Przepiękne, wiekowe okazy tych drzew w Jędrysku mają szanse już niedługo stać się nowymi pomnikami przyrody w naszym mieście - zapowiadają urzędnicy.

Jak zapowiada magistrat, "Dębowa Aleja Donnersmarcka" będzie liczyła 29 sztuk dębów szypułkowych. Znajdziemy ją w Leśnictwie Jędrysek. Należy podążyć wzdłuż duktu prowadzącego do stanicy rowerowej, a także ścieżki edukacyjnej z Cisem Donnersmarcka. Samorząd postanowił także starać się o dotację na rzecz ochrony cennych okazów.

- Miasto Kalety planuje także zwrócić się z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych tych drzew - wyjaśniają urzędnicy.

Kalety zapraszają na wyprawę w czasie i przestrzeni. Co nowego zobaczymy w ich lesie?

Kalety zachęcają do odwiedzin wielu miłośników przyrody. Dużą zaletą są rozległe lasy, a w nich - trasy rowerowe. Miasto zainwestowało także w stanice dla cyklistów, gdzie mogą odpocząć podczas wyprawy. Jednym z najbardziej znanych miejsc w Leśnym Zakątku Śląska jest Zalew Zielona. Warto także zajrzeć do Ichtioparku oraz znajdującej się w pobliżu pasieki edukacyjnej. O tych i innych ciekawych miejscach w poniższym tekście.

Kalety na weekend

Może Cię zainteresować:

Kalety polecają się na weekend. Jakie nowe atrakcje czekają na mieszkańców i gości?

Autor: Urszula Gołkowska

23/04/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon