Mikrosady w Tarnowskich Górach? Jest taki pomysł!

Mieszkańcy naszego miasta nie raz podkreślali, jak ważne jest dla nich uwzględnianie zieleni w przestrzeni urbanistycznej. Niedawno pojawiła się nowa, nietypowa propozycja w tym temacie.

Tarnowskie Góry - sad w mieście

TG jako Miasto Owoców?

Śląski Ruch Klimatyczny zainicjował ciekawą akcję dotyczącą stolicy naszego województwa. Mieszkańcy Katowic zostali poproszeni o zgłaszanie miejsc, gdzie chcieliby zobaczyć w przyszłości... małe sady owocowe.

- Mając na względzie aspekty środowiskowe, jak kryzys klimatyczny i kryzys bioróżnorodności, chcielibyśmy zaprosić Państwa do akcji zadrzewiania naszego pięknego miasta - opowiadają organizatorzy przedsięwzięcia.

Podczas szukania właściwej lokalizacji należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • wybrany teren musi być miejski – działki prywatne, spółdzielcze lub o budzących wątpliwość aktach własności są odrzucane
  • duże drzewa sadzi się w odstępach około 4 metrów, krzewy owocowe w odstępach metrowych
  • teren powinien być ogólnodostępny dla wszystkich, nie może być ogrodzony
  • proponowany zieleniec musi się znajdować w odległości co najmniej 5 metrów od ciągów komunikacyjnych (ulic, ścieżek rowerowych, chodników)

Co to wszystko ma wspólnego z Tarnowskimi Górami? Co prawda wspomniana akcja odbywa się w Katowicach, ale także w naszym mieście padła propozycja, by utworzyć mikrosad. Przypomnijmy, że podobne akcje organizowane już wcześniej cieszyły się sporą popularnością i aprobatą wśród mieszkańców. Warto wspomnieć chociażby tworzenie łąk kwietnych, "Partyzanckie słoneczniki" czy harcerskie przedsięwzięcie "Sadzimy zielone płuca miasta". Czy tarnogórzanom spodoba się nowa inicjatywa? Czas pokaże.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon