Narodowe Czytanie 2021. Co przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowskich Górach?

Już za niedługo rozpocznie się jubileuszowa, dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Do ogólnopolskiej akcji dołączają także Tarnowskie Góry.

Tarnowskie Góry. Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytania 2021

Przedsięwzięcie rozpoczęło się w 2012 roku. Wtedy cały kraj po raz kolejny odkrywał "Pana Tadeusza". Od tego czasu co roku coraz więcej miast, szkół i instytucji kultury, także za granicą, przyłącza się do wspólnej inicjatywy. W ramach akcji czytano między innymi "Lalkę", "Quo vadis", "Wesele", czy "Przedwiośnie". W zeszłym roku tematem przewodnim była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Balladyna w Boruszowicach. Narodowe Czytanie w wyjątkowej odsłonie

Na czym polega Narodowe Czytanie? W pierwszy weekend września w różnych miastach Polski publicznie czytane są fragmenty wybranych dzieł. Wydarzeniu towarzyszą także inne atrakcje: spotkania z artystami, spektakle oraz konkursy. W tym roku odbędzie się wyjątkowa, dziesiąta odsłona akcji.

Tarnowskie Góry czytają Zapolską

Organizatorzy Narodowego Czytania na tegoroczną lekturę wybrali "Moralność pani Dulskiej".

- Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna - wyjaśniają pomysłodawcy. - "Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku - dodają.

W Tarnowskich Górach wydarzenie koordynuje oczywiście Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach. Spotkanie odbędzie się 4 września o godzinie 10:00 w siedzibie głównej (ul. Zamkowa 5). W programie przewidziano:

  • czytanie fragmentów "Moralności Pani Dulskiej". W roli lektorów wystąpią przedstawiciele Urzędu Miasta, amatorska grupa teatralna "Korek" działająca przy Przedszkolu nr 26 w Tarnowskich Górach pod kierunkiem Bożeny Leksy oraz pracownicy biblioteki
  • spotkanie z Laurą Łącz: aktorką, reżyserką i pisarką, połączone z recitalem poetycko-muzycznym „Między mną a tobą”. Podczas wydarzenia można będzie nabyć książki autorki

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmowane pod numerem telefonu: 791 751 721.

- Wydarzenie organizowane jest w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Do limitu nie są wliczane osoby zaszczepione - informują bibliotekarze.

Żywe Srebro Festiwal II. Znamy już plan tegorocznej imprezy. Będzie się działo!

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon