Żywe Srebro Festiwal II. Znamy już plan tegorocznej imprezy. Będzie się działo!

Przed nami druga odsłona wydarzenia, które rok temu podbiło serca tarnogórzan. Organizatorzy zdradzili już, jakie niespodzianki dla nas przygotowali. Ciekawi?

Żywe Srebro Festiwal 2021

Rok temu mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w naprawdę wyjątkowym wydarzeniu po raz pierwszy. Jak dobrze pamiętamy, w 2020 roku nie świętowaliśmy Gwarków, ale powstała "dziura imprezowa" została bardzo szybko załatana przez organizatorów Festiwalu. W tym roku odbędzie się on od 26 do 29 sierpnia. Czas na zaprezentowanie naprawdę długiej i naprawdę interesującej listy atrakcji.

Wydarzenia

 • Wieczór z muzyką gitarową

26.08, godzina 17:00, Srebrny Salon (Rynek)

- Festiwal zaczniemy delikatnie, bo od dźwięków gitary - nie zabraknie U2, Johna Lennona i Perfektu. Wprowadzamy się w tzw.: #goodvibe!
 • Koncert Joanny Dolaty i Piotra Kudełki

26.08, godzina 19:00, restauracja Wiśniowy Sad

- Asia Dolata to wokalistka, trener wokalny i założyciel Centrum Muzyki nad Rawą. W towarzystwie gitarzysty Piotra Kudełki wykona utwory, które idealnie wpasują się w magiczny, wieczorny klimat ogrodu w Wiśniowym Sadzie. Wokal plus gitara to przecież niezawodny klasyk!
 • Jeżech Stond: pokaz filmu

26.08, godziny: 17:00 i 21:00, Galeria Sztuki Inny Śląsk

- Swoją działalność rozpoczęli niewinnie, bo w ramach licealnej olimpiady "Zwolnieni z teorii". W ramach tego przedsięwzięcia udało im się nagrać obszerny reportaż, w którym udział biorą mniej i bardziej znani Ślązacy. Odpowiadają w nim na kilka podstawowych pytań, które warto zadać sobie samemu. Z czym kojarzy się Śląsk i śląskość? Czym są Śląskie tradycje? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat ich działalności, a przede wszystkim zobaczyć nagrodzony reportaż - zapraszamy Was do Innego Śląska!

Projekt Jeżech Stond, czyli ponownie zakochaj się w Śląsku

 • Silver Night Fever by DUDEKxTYMCZASEM

27.08, godzina 18:00, NaOkołoo oraz Ministerstwo Śledzia i Wódki

- Na elewacji sąsiadującego budynku będziecie mogli zobaczyć pokaz animacji stworzonych przez Tymczasem - Paulina Tymczyszyn (o.u.t.lander). O oprawę muzyczną zadba wszystkim dobrze znany, nasz kochany Dudek. Około godziny 23:00 przenosimy się na afterek do Mini!
 • Koncert Czarny Miś

27.08, godzina 21:00, Stara Stajnia u Wojtachy

- Czarny Miś to muzyczna alternatywa wielu zderzeń stylów i historii poparta tekstem osadzonym na twardym gruncie rzeczywistości. Podczas trwania ŻSF będzie można spotkać ich w piątek na rynku grających na tzw. streecie! A potem udadzą się na solidny afterek do Starej Stajni u Wojtachy!
 • Koncert: Leman Acoustic

28.08, godzina 19:30, Galeria Sztuki Inny Śląsk

 • Monodram Marika Kornackiej x Pawła Adwenta ,,Pod biało - czerwoną siekierą”

28.08, godzina 20:00, Galeria Sztuki Inny Śląsk

- Drugi tomik Pawła Adwenta to zbiór wierszy zamkniętych w tematyce rozważań Polaka, mężczyzny, człowieka we współczesnym świecie, któremu autor, mimo "złowieszczego" tytułu, dobrze życzy lecz również nie oszczędza krytyki. Podczas wieczoru promującego "Pod biało-czerwoną siekierą" zagra song-writer Leman Acoustic, z monodramem na podstawie wierszy z tomiku wystąpi Marika Kornacka, a na koniec publiczność usłyszy koncert zespołu November Might Be Fine z wizualizacjami okraszonymi fragmentami wierszy Pawła Adwenta.
 • Koncert November Might Be Fine

28.08, godzina 20:30, Galeria Sztuki Inny Śląsk

- November Might Be Fine to tarnogórskie trio grające od 2014 roku instrumentalny post-rock z wpływami post-hardcore'u, post-metalu i noise'u. Za podstawę twórczości członkowie zespołu przyjmują transformację własnych emocji i uczuć na dźwięki, co dodaje wysoce osobistego charakteru muzyce i generuje niepowtarzalny ładunek energii na scenie.
 • sztyjt.madness

28.08, godzina 21:00, Stara Stajnia u Wojtachy

- Jednym pandemia zamknęła głowy, nam otworzyła oczy na jedno: chcemy robić dobrze. A że dobrze znaczy z basem, to wystartowaliśmy z cyklem imprez organizowanych na luzie, przez przyjaciół dla przyjaciół. Po prostu podlewamy końcówkę wakacji odrobiną srebra, to wszystko.
 • Wernisaż i afterparty: omen.illegal

28.08, godzina 20:00, Piekarnia Piwa

- "Omen Illegal" to nie tylko wystawa retrospektywna, a przede wszystkim historia Jakuba od dnia rozmowy z lekarzem do września roku 2015.

AKTUALIZACJA: TEGIESLOWDAY został przeniesiony na 5 września.

 • TEGIESLOWDAY

godziny: 11:00-17:00, Slow. kreatywna kofeina

- Kolejna edycja ukochanego przez Tarnogórzan wydarzenia, przepełnionego designem, pięknem i sztuką. Tegieslowday to dziecko Gosi i Sylwii, dwóch kreatywnych dusz, które tworzą bezpieczną przestrzeń dla artystów i adeptów piękna. Koniecznie wpadnijcie i rozkoszujcie się slow rytmem Srebrnego Miasta!
 • Akademicki Teatr Remont - przedstawienie „Emigranci”

29.08, godzina 19:00, Galeria Sztuki Inny Śląsk

- Aktorzy teatru powstałego przy Politechnice Śląskiej, tj. Maciej Łuczko i Piotr Praszkiewicz, wykonają sztukę „Emigranci” w reżyserii Tadeusza Hankiewicza. Wszystko odbędzie się w przearanżowanym na to wydarzenie wnętrzu Galerii Sztuki Inny Śląsk.

Żywe Srebro Podcast, czyli tarnogórzanie o tarnogórzanach

Wystawy

 • "PHOTO OPEN CALL"

26-29.08, witryny miasta

- "Kronika jednego lata" to tytuł wystawy fotograficznej nawiązujący do filmu z 1961 roku. Reprezentuje nurt cinéma vérité - kino prawdy, skupiające się na pokazaniu rzeczywistości bez ingerencji reżyserskiej. Ogłosiliśmy srebrne wezwanie, w którym wzięły udział fotografki i fotografowie, którzy zdecydowali się różnorodnie zinterpretować hasła związane z ogłoszonym tytułem. Wystawa będzie rozsiana po nieoczywistych wystawienniczo miejscach centrum Tarnowskich Gór.
 • "Od Werbungu do Reklamy. Tarnowskie Góry na dawnej reklamie"

26-29.08, witryny miasta

- Retro reklamy z naszego miasta zostały odnalezione, opracowane i na czas trwania Festiwalu powrócą pod swoje dawne adresy. Zwiedzając miasto szlakiem reklam, zobaczycie, jak kupcy i rzemieślnicy zachwalali swoje usługi oraz towary najwyższej jakości. Zwiedzać będzie można indywidualnie oraz podczas towarzyszącemu wystawie spacerowi.

"Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian" już we wrześniu!

Warsztaty

Tarnowskie Góry. Żywe Srebro Festiwal 2021 - warsztaty
Żywe Srebro Festiwal

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon