Poznajcie sekrety hałdy popłuczkowej i Bramy Gwarków. SMZT zaprasza

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, by odwiedzić te miejsca, to właśnie się ona nadarza. W Tarnowskich Górach odbędą się wycieczki z przewodnikiem po mniej znanych obiektach UNESCO. Jak wziąć udział w wydarzeniach?

unesco.tarnowskiegory.pl
Tarnowskie gory halda popluczkowa

Brama i hałda czekają

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi kolejne propozycje dla turystów. Warto wykorzystać weekendowy czas i poznać też te miejsca, które wcale nie są tak daleko. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zachęca, by udać się z wizytą do obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym razem nie chodzi jednak o kopalnię czy sztolnię (choć tam też dobrze zajrzeć). W czerwcu z przewodnikiem można przejść się po hałdzie popłuczkowej czy do Bramy Gwarków. Co tam zobaczymy?

- Wybierz się na spacer z przewodnikiem po wysokiej na 17 m Hałdzie Popłuczkowej, aby podziwiać panoramę miasta. Dowiedz się, dlaczego teren ten ma kolor pomarańczowy i poznaj historię przetwarzania tarnogórskich minerałów - zapraszają organizatorzy. - Zobacz niesamowity krajobraz oraz Bramę Gwarków. Dowiedz się, gdzie wody sztolniowe opuszczają podziemia i poprzez tzw. roznos (sztuczne koryto) wpływają kilkaset metrów dalej, do rzeki Dramy - dodają.

Wyprawy na hałdę popłuczkową odbędą się w sobotę, 29 czerwca, o godz. 10:00 oraz w niedzielę, 30 czerwca, o godz. 13:00. Zbiórkę zaplanowano przy szlabanie (u podnóża hałdy od strony ul. Długiej). Oprowadzanie potrwa około godziny.

Natomiast do Bramy Gwarków można się udać w sobotę, 29 czerwca, o godz. 13:00 i w niedzielę, 30 czerwca, o godz. 10:00. Uczestnicy wyprawy wyruszą spod Szybu Sylwester w Parku Repeckim. Wycieczka zajmie około dwóch godzin. Bilety na oba wydarzenia są dostępne na stronie internetowej. Ich cena wynosi 19 zł.

- Spacery organizowane są w ramach Textour Project (w Europie jest 11 państw, które biorą udział w tym nowatorskim projekcie, wśród nich jest Polska, którą reprezentują właśnie Tarnowskie Góry) i są efektem współpracy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (scenariusz wycieczek stworzyła firma LOCATIVO) - dodają członkowie SMZT.
Zamek stare tarnowice

Może Cię zainteresować:

Zamki w Tarnowskich Górach. Znasz wszystkie?

Autor: Urszula Gołkowska

12/04/2021

Halda popluczkowa

Może Cię zainteresować:

Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach. Ciekawe miejsce, gdzie trzeba się wybrać

Autor: Urszula Gołkowska

22/05/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon