Przygotowania do Gwarków trwają. Kolejna postać z pochodu zaprezentuje się w nowej sukni

Pracownicy Tarnogórskiego Centrum Kultury pokazali nową kreację, jaką będziemy mogli oglądać podczas tegorocznego święta miasta. Jest to kostium cesarzowej Eleonory Gonzagi. Zanim zobaczymy suknię na żywo, muszą wystarczyć nam zdjęcia z sesji.

Nowa suknia dla cesarzowej

W zeszłym roku dużym zainteresowaniem cieszył się temat stroju, jaki został uszyty dla modelki wcielającej się podczas pochodu w rolę Marii Kazimiery Sobieskiej. Kilkuczęściowa suknia z płaszczem rzeczywiście robiła wrażenie. Można ją było zobaczyć jeszcze przed samym pochodem. TCK we współpracy z Muzeum w Tarnowskich Górach przygotowało specjalne wydarzenie połączone z prezentacją ubioru. Podczas pokazu, a także w trakcie Gwarków żonę Jana III odgrywała Anna Gołkowska.

Po królowej przyszedł czas na cesarzową. Współorganizatorzy Gwarków 2024 pochwalili się niedawno nowym projektem. W jego ramach powstała suknia dla cesarzowej Eleonory Gonzagi. Monarchini także miała swój tarnogórski epizod, dlatego dołączyła do innych arystokratów pojawiających się podczas pochodu. Złota suknia z białą koszulą i kołnierzem, przystrojona licznymi ozdobami prezentuje się wspaniale. Nie powstała jednak jedynie jako dzieło wyobraźni i kreatywności. Inspiracją dla niej był portret cesarzowej pędzla artysty Fransa Luyckxa. Dzieło znajduje się w zbiorach Nationalmuseum w Sztokholmie.

Tarnogórska turystyka po królewsku, czyli jak miasto odwiedzali władcy Polski, Szwecji i Rosji

Cesarzowa austriacka Eleonora Gonzaga gościła w Mieście Gwarków w 1670 roku. Towarzyszyła wtedy w podróży swojej córce - Eleonorze Habsburżance. Druga z pań odegrała dość znaczącą rolę dla historii XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Została żoną króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Przejeżdżając przez Tarnowskie Góry, Eleonora zdążała właśnie na swój ślub, który odbył się w Częstochowie.

Prezentacja nowego stroju na pochód gwarkowski 2023

Może Cię zainteresować:

Pochód gwarkowski 2023. Królowa Marysieńka otrzyma nowy strój [WIDEO]

Autor: Urszula Gołkowska

21/08/2023

Tarnowskie Góry pochód gwarki

Może Cię zainteresować:

Gwarki 2022. Postacie z pochodu: tarnogórska loża VIP. Znasz ich wszystkich?

Autor: Urszula Gołkowska

27/08/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon