Stwórz legendę o Pięknej z Rept i zawalcz o nagrody. Konkurs na opowiadanie trwa

Jeden z nowych symboli Srebrnego Miasta będzie miał swoje własne podanie. Na wiosnę poznamy zwycięzców konkursu literackiego, którego główną bohaterką jest właśnie tarnogórska jabłoń. Można jeszcze spróbować swoich sił i przesłać własną pracę.

EG
"Wybory Pięknej z Rept" 2022

Legenda o Pięknej z Rept czeka na opowiedzenie

- To już ostatni moment, aby przypomnieć, że trwa konkurs! Do napisania jest legenda o tarnogórskiej jabłoni. Na najlepsze prace czekają nagrody pieniężne - zachęcają organizatorzy.

Piękna z Rept to odmiana jabłoni pochodząca właśnie z Rept Śląskich. Niedawno została ponownie "odkryta" i promowana jako kolejna atrakcja Tarnowskich Gór. W kwietniu 2022 roku po raz pierwszy obchodziliśmy "Wybory Pięknej z Rept".

Jak bawili się tarnogórzanie podczas "Wyborów Pięknej z Rept"? Smakowicie... [GALERIA]

Impreza była jedną z kilku akcji zainicjowanych w ramach popularyzacji naszej odmiany jabłoni. Inną stało się z kolei wyzwanie literackie. Każdy mieszkaniec województwa śląskiego, który ukończył 16 lat, może wziąć udział w konkursie i napisać legendę o Pięknej z Rept.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Prace można składać osobiście lub przesłać do siedziby biblioteki do 28 lutego. Za zdobycie pierwszych trzech miejsc przewidziane są nagrody pieniężne. Ogłoszenie wyników odbędzie się 16 kwietnia 2023 r. Regulamin i potrzebne formularze dostępne są na stronie internetowej tarnogórskiej biblioteki.

- Odmiana Pięknej z Rept pochodzi ze Śląska z miejscowości Repty Śląskie, najstarszej dzielnicy Tarnowskich Gór. Została zasadzona pod koniec XIX wieku w ogrodzie przy pałacu rodziny Henckel von Donnersmarck przez Roberta Volknera, ówczesnego ogrodnika pałacowego. Odmiana zachwyciła go pięknym wyglądem jabłek, czemu zawdzięcza swą nazwę - dodają organizatorzy konkursu.
Wybory Pięknej z Rept w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Jabłka po tarnogórsku. Jakie dania proponują nam uczniowie "Gastronomika"? Konkurs rozstrzygnięty

Autor: Urszula Gołkowska

22/04/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon