Świąteczne pyszności w tarnogórskim "Gastronomiku". Jaka potrawa wygrała w zimowym konkursie?

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach zaprosił swoich uczniów, by w tym szczególnym czasie zaprezentowali wigilijne klasyki w nieco nowszej odsłonie. Uczestnicy konkursu przygotowali je przy wsparciu swoich najbliższych. W efekcie powstały dania, które zadziwiają już samą nazwą.

Rodzinny Konkurs Potraw Wigilijnych w Tarnowskich Górach

To nie pierwsza taka akcja "Gastronomika". Młodzi kucharze nawykli już do przygotowywania dań konkursowych na przykład z okazji "Wyborów Pięknej z Rept" - święta tarnogórskiej jabłoni. Ostatnie wydarzenia było jednak wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze - potrawy miały być inspirowane wigilijnymi smakami. Co więcej - w konkurencji mogli wziąć udział członkowie rodzin czy przyjaciele uczniów. Zespoły podjęły wyzwanie i 11 grudnia chwyciły za garnki, miski, foremki i inne potrzebne sprzęty.

- Były mamy, babcie, siostry, kuzynki, był nawet jeden tata, a także najlepsi przyjaciele. Atmosfera między wszystkimi uczestnikami była naprawdę rodzinna! Można powiedzieć, że skład naszego szanownego jury również był rodzinny, wszystkich członków łączy ze sobą pewna rzecz - nasza szkoła - wspominają przedstawiciele ZSGH.

Przygotowane dania na słodko i słono oceniali: Tobiasz Król - szef kuchni w restauracji "Oblacka Przystań", head chef w Kuchni Smaków Boronów, kucharz w Spichlerz-fish-markets, chef w Cafe & Restaurant Dobry, chef w The Clock House Ripley, Piotr Andrzej Ogiński - uczestnik takich programów jak: "Hell's Kitchen", "Top Chef" oraz twórca programu "Kocham Gotować", Mateusz Güncel - uczestnik programów: "MasterChef", "MasterChef Najlepsi", twórca kanału "Mateusz Güncel" oraz właściciel Burgerowni, Grzegorz Bien - uczestnik programu "MasterChef", przewodniczący Jury wyborów "Piękna z Rept" oraz właściciel piekarni "Bien" oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych, Bożena Matysek - kierownik warsztatów szkolnych, Wenancjusz Małota - kierownik praktyk.

Tradycyjne świąteczne potrawy na śląskim stole. Siemieniotka, moczka czy makówki?

Najważniejsza wieści - komu udało się przygotować najpyszniejsze danie? Podobno wybór nie był łatwy, ale finalnie jury wyłoniło zwycięzców. Są nimi:

  • 1 miejsce - Małgorzata Krzak i Maja Hanszla z klasy 1c za sernik/tartę piernikową
  • 2 miejsce - Denis Juzba z klasy 1c wraz z babcią Barbarą Juzbą za makówki
  • 3 miejsce - ex aequo: Wiktoria Siwy z klasy 1c wraz z mamą Agatą Siwy za tartaletki makowe, orzeszki z kremem czekoladowo-orzechowym, panna cotta; Taisia Odulina z klasy 1c wraz z mamą Krystyną Oduliną za mięso w śliwkach z serkiem wiejskim i rodzynkami
  • wyróżnienie - Maja Jonecko z klasy 1TGa wraz z mamą Barbarą Jonecko za gołąbki z sosem grzybowym
- Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Dziękujemy również członkom naszego jury za poświęcony czas oraz wsparcie mentalne naszych zespołów podczas pracy. Chcemy podziękować także naszym sponsorom, dzięki którym nie tylko zwycięzcy, ale każdy zespół biorący udział w konkursie otrzymał prezent - dodają organizatorzy.
Warsztaty kulinarne w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Uniwersytet Trzeciego Wieku połączył siły z "Gastronomikiem" Efekt? Kulinarna uczta

Autor: Urszula Gołkowska

27/04/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon