Świętowali 100-lecie i zbierali na Oliwię. Wieczór dla Małej Ojczyzny w Boruszowicach

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Boruszowicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Nauczyciele, dzieci i ich rodzice celebrowali jubileusz polskiej placówki edukacyjnej. Nie zabrakło występów, opowieści, a także elementu charytatywnego.

Wieczór dla Małej Ojczyzny w Boruszowicach

To już 100 lat odkąd w tej miejscowości gminy Tworóg działa polska szkoła. Z tej okazji 15 listopada ZSP Boruszowice zorganizowało wydarzenie wpisujące się w plan obchodów jubileuszu.

- Społeczność szkoły podstawowej gościła w swoich murach trzy pokolenia – uczniów, rodziców, dziadków - opowiadają koordynatorzy. - Wieczór dla Małej Ojczyzny, reaktywowany po dwóch latach nieobecności spowodowanej pandemią, był pretekstem do spotkania, do wspomnień, do bycia razem.

Uroczystość stała się nie tylko okazją do integracji lokalnej społeczności. Podczas spotkania przedstawiono historię szkolnictwa w Boruszowicach i pobliskich miejscowościach. Wykład na ten temat wygłosił Andrzej Ecler. Przed publicznością zaprezentował się także Zespół Akordeonistów pod kierunkiem Maksymiliana Treli. Wkład w przygotowanie wydarzenia miało również najmłodsze pokolenie. Uczniowie zaprezentowali spektakl poetycko-muzyczny poświęcony historii Górnego Śląska.

- Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest ważna nie tylko dla nas dorosłych, daleko ważniejsza jest dla dzieci. To im dedykujemy ten rok i te uroczystości, których przeżywanie oznacza otwarcie na kardynalne wartości – na dobro, prawdę i piękno -stwierdzają nauczyciele z Boruszowic.

Razem dla Oliwii

Podczas wydarzenia odbyła się także akcja charytatywna. Po zakończeniu części oficjalnej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Darczyńcy mogli przy okazji wesprzeć zbiórkę na rzecz 18-letniej Oliwii. Dziewczyna jest mieszkanką Boruszowic. W wyniku tragicznego wypadku, jaki miał miejsce w zeszłym miesiącu, straciła bliską osobę, a sama została poważnie poszkodowana. Boruszowicka społeczność zorganizowała zbiórkę na rzecz rodziny Oliwii, by pomóc jej opłacić koszt operacji.

- Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości. Już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia, o których będziemy informować. Jesteśmy przekonani, że takie wydarzenia podkreślają wartość wspólnoty, wartość pamięci o przeszłości - podsumowują wydarzenie przedstawiciele ZSP Boruszowice.
Nowe boisko w Boruszowicach

Może Cię zainteresować:

Sportowa inwestycja w Boruszowicach. Uczniowie już mogą korzystać z nowych boisk

Autor: Urszula Gołkowska

17/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon