Tarmilo przechodzi do historii

Gigantyczny pustostan w sercu Tarnowskich Gór od wielu lat straszy i szpeci krajobraz. Już niedługo! W sierpniu rozpoczęła się długo wyczekiwana rozbiórka jednego z symboli przemysłowej przeszłości miasta. Tarmilo, bo o nim mowa, powoli znika z powierzchni ziemi.
Tarmilo

6 sierpnia przystąpiono do destrukcji niższych budynków kompleksu po byłych zakładach odzieżowych, położonych w sąsiedztwie ulicy Sobieskiego. Z kolei rozbiórka gmachu przy ul. Opolskiej rozpocznie się prawdopodobnie we wrześniu. Prace potrwają do listopada. W tym czasie można spodziewać się hałasów, wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych i kurzu. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 2 170 000 zł.

Po zakończeniu prac i uprzątnięciu gruzowiska w miejscu dawnych zakładów odzieżowych powstanie tymczasowy parking, na który będzie można wjechać od ulic Sobieskiego i Opolskiej. Pojawią się tu też ławki i donice z kwiatami. Jednakże będzie to sytuacja przejściowa. Finalnie bowiem ma tu powstać centrum kulturalno – rozrywkowe, składające się m.in. z muzeum, sali widowiskowej, księgarni, hotelu, spa, restauracji z zielenią na dachu oraz parkingu podziemnego. Według wstępnej koncepcji inwestycja ma zostać zrealizowana przed 500-leciem Tarnowskich Gór, które będą świętowały swój jubileusz w 2026 roku, i pochłonąć ok. 70 mln zł.

Przypomnijmy, że Zakłady Odzieżowe Tarmilo Sp. z o.o. stanowiły niegdyś wizytówkę miasta. Kilkupiętrowy gmach wzniesiono w latach 1966-1967 przy ulicy Opolskie. Od tego czasu aż do lat 90-tych ubiegłego wieku tętnił życiem. Kilka lat temu pojawił się pomysł, aby w budynku otworzyć Centrum Zakupów Tarnowskie Góry. Koncepcji tej nigdy nie zrealizowano. Teraz budynek powoli odchodzi w zapomnienie. Warto też dodać, że w ciągu minionych lat Tarmilo było wdzięcznym obiektem do fotografowania. Industrialne plenery fotograficzne organizowało tu m.in. Stowarzyszenie Góry Kultury, które ma też na swoim koncie liczne spacery historyczne po mieście.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon